Od roku 1992 je Pražská památková rezervace (PPR) spolu s průhonickým zámkem zapsána na seznamu UNESCO (výbor pro světové dědictví). Teď však hrozí, že z něj bude vyškrtnuta. UNESCO je znepokojeno tím, že v ochranném pásmu PPR je navrženo mnoho developerských projektů a také Praze vytýká, že nedostatečně reguluje výšku novostaveb, „což může mít dopad na jeho mimořádnou univerzální hodnotu,“ uvádí se ve vytýkacím dopise, který poslal v létě Výbor pro světové dědictví po svém zasedání v Bahrajnu.
Právě na toto zasedání byla pozvána pražská primátorka Adriana Krnáčová, ona se ho však nezúčastnila. I proto se ještě letos do Prahy dostaví mise expertů UNESCO.
„Jsou dost naštvaní, jak to tu bereme hákem. Mj. nám doporučují, abychom zpřísnili památkový zákon, a říkají, že jsou vážně znepokojeni naším přístupem k výškovým stavbám v blízkosti historického centra,“ uvedla na sociální síti náměstkyně primátorky Petra Kolínská.
Náměstkyni, ale i jiným politikům, památkářům a různým spolkům se navíc nelíbí návrh Krnáčové, podle kterého by se investoři už nemuseli obracet na Národní památkový ústav, ale jednali by jen s úředníky.
UNESCO už např. dříve řešilo dopady kutání tunelu Blanka na Pražskou památkovou rezervace či opravu Karlova mostu. Vše dopadlo pro Prahu v pořádku, zůstala v seznamu UNESCO. Teď však hrozí, že může být zařazena na zvláštní seznam ohrožených světových památek.