Události před půl stoletím připomíná výstava Okupace 68 Plzeň

V mázhauzu plzeňské radnice a na náměstí Republiky v blízkosti Morového sloupu začala v úterý 21. srpna výstava Okupace 68 Plzeň jako připomínka na 21. srpen 1968, kdy na území Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy. Prostřednictvím fotografií, dobových tiskovin i předmětů mapuje události roku 1968 od jarních měsíců přes první dny okupace až po období počátku takzvané normalizace.

Výstavu připravil Archiv města Plzně a Západočeské muzeum ve spolupráci se Státním oblastním archivem v Plzni. Výstava v mázhauzu potrvá do 6. září, venkovní část bude k vidění do 20. září.

„Politické události roku 1968 jsou a jistě ještě dlouho budou předmětem bádání i pří historiků. Pro naprostou většinu občanů Československa však takzvané Pražské jaro přineslo naději na svobodnější život a lepší budoucnost. Agrese 21. srpna byla pro ně proto šokem a velkou ranou do jejich životů. Občané naší země, včetně Plzeňanů, dali jasně najevo svůj odpor k invazi vojsk Varšavské smlouvy,“ uvedl první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa.

Okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy dokumentuje i výstava v prvním patře plzeňské radnice na náměstí Republiky 1, kterou připravila Územní organizace Vojenského spolku rehabilitovaných Armády České republiky Plzeň. Kromě událostí srpna 1968 také připomíná období normalizace včetně v armádě stále utajované akce Norbert a další akce Československé lidové armády z roku 1980 s názvem Krkonoše. Výstava zde potrvá do 31. srpna.

K připomínce 21. srpna 1968 se v úterý připojila i Západočeská galerie v Plzni komentovanou prohlídkou výstavy Anatomie skoku do neznáma, věnované výtvarnému umění po roce 1968, dále promítáním filmových dokumentů z prvních dnů okupace v Plzni, na Klatovsku a v Domažlicích. Účastníci následného pietního happeningu napsali na dlažbu před galerií jména 137 obětí okupace a zapálili u nich svíčku. Organizátor této akce fotograf docent Jaroslav Bárta přečetl při happeningu jména zahynulých včetně krátké zprávy o jejich tragickém osudu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak