Search
Close this search box.

Události před půl stoletím připomíná výstava Okupace 68 Plzeň

V mázhauzu plzeňské radnice a na náměstí Republiky v blízkosti Morového sloupu začala v úterý 21. srpna výstava Okupace 68 Plzeň jako připomínka na 21. srpen 1968, kdy na území Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy. Prostřednictvím fotografií, dobových tiskovin i předmětů mapuje události roku 1968 od jarních měsíců přes první dny okupace až po období počátku takzvané normalizace.

Výstavu připravil Archiv města Plzně a Západočeské muzeum ve spolupráci se Státním oblastním archivem v Plzni. Výstava v mázhauzu potrvá do 6. září, venkovní část bude k vidění do 20. září.

„Politické události roku 1968 jsou a jistě ještě dlouho budou předmětem bádání i pří historiků. Pro naprostou většinu občanů Československa však takzvané Pražské jaro přineslo naději na svobodnější život a lepší budoucnost. Agrese 21. srpna byla pro ně proto šokem a velkou ranou do jejich životů. Občané naší země, včetně Plzeňanů, dali jasně najevo svůj odpor k invazi vojsk Varšavské smlouvy,“ uvedl první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa.

Okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy dokumentuje i výstava v prvním patře plzeňské radnice na náměstí Republiky 1, kterou připravila Územní organizace Vojenského spolku rehabilitovaných Armády České republiky Plzeň. Kromě událostí srpna 1968 také připomíná období normalizace včetně v armádě stále utajované akce Norbert a další akce Československé lidové armády z roku 1980 s názvem Krkonoše. Výstava zde potrvá do 31. srpna.

K připomínce 21. srpna 1968 se v úterý připojila i Západočeská galerie v Plzni komentovanou prohlídkou výstavy Anatomie skoku do neznáma, věnované výtvarnému umění po roce 1968, dále promítáním filmových dokumentů z prvních dnů okupace v Plzni, na Klatovsku a v Domažlicích. Účastníci následného pietního happeningu napsali na dlažbu před galerií jména 137 obětí okupace a zapálili u nich svíčku. Organizátor této akce fotograf docent Jaroslav Bárta přečetl při happeningu jména zahynulých včetně krátké zprávy o jejich tragickém osudu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient