Účty za energie byly dle jablonecké radnice nižší o 4,6 mil. korun

V 15 objektech v majetku města Jablonec nad Nisou běží už od minulého roku projekt na úsporu energie, který městu garantuje každoroční úsporu minimálně 3, 75 mil. korun. Projekt je úspěšný. Skutečná úspora je téměř o 900 tis korun vyšší a za předchozí období činí 4,63 mil. korun. Poskytovatelem projektu je společnost ENESA z ČEZ ESCO.

V roce 2016, po dvouletých přípravách, spustili v Jablonci nad Nisou energeticky úsporný projekt. Ve 12 mateřských a základních školách, v městské knihovně, v bazénu a sportovní hale proběhla modernizace vytápění a osvětlení. Většina kotelen prošla rekonstrukcí, dosluhující plynové kotle byly nahrazeny novými. Byl optimalizován provoz tepelných čerpadel. Řada osvětlovacích těles byla vyměněna za úsporné kompaktní zářivky nebo LED svítidla. Úpravy stály 32,3 mil. korun. Městský rozpočet však investice nijak nezatížila. Částka bude postupně splacena z budoucích úspor, které má město garantováno smluvně. „Díky garanci úspor nepředstavuje projekt pro město žádné riziko. Nadúspory budeme investovat zpět do projektu, aby spotřeba dále klesala. Letos z nich zaplatíme další úpravy v plaveckém bazénu a MŠ Hřbitovní“ vysvětluje Miloš Vele, náměstek primátora pro ekonomiku a majetek.

Zásadní vliv na snížení nákladů na vytápění má instalace systému individuální regulace teplot v jednotlivých místnostech. Ta umožňuje udržovat teplotu podle účelu a času využití. Na toaletách, v tělocvičnách a na chodbách je tak o stupeň až dva chladněji než v učebnách, kancelářích či kabinetech.

Veškerá provozní data jsou shromažďována v dispečinku. Jejich analýza slouží k vyhledávání dalších míst s potenciálem úspor. „Výsledky prvního roku fungování ne vždy vychází ideálně. Někdy je třeba s ohledem na měnící se podmínky ladit projekt za plného provozu. Těší nás, že v Jablonci nyní vše funguje, jak bylo zaplánováno a dokonce lépe” vysvětluje Ivo Slavotínek, ředitel společnosti ENESA.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak