Search
Close this search box.

Účty za energie byly dle jablonecké radnice nižší o 4,6 mil. korun

V 15 objektech v majetku města Jablonec nad Nisou běží už od minulého roku projekt na úsporu energie, který městu garantuje každoroční úsporu minimálně 3, 75 mil. korun. Projekt je úspěšný. Skutečná úspora je téměř o 900 tis korun vyšší a za předchozí období činí 4,63 mil. korun. Poskytovatelem projektu je společnost ENESA z ČEZ ESCO.

V roce 2016, po dvouletých přípravách, spustili v Jablonci nad Nisou energeticky úsporný projekt. Ve 12 mateřských a základních školách, v městské knihovně, v bazénu a sportovní hale proběhla modernizace vytápění a osvětlení. Většina kotelen prošla rekonstrukcí, dosluhující plynové kotle byly nahrazeny novými. Byl optimalizován provoz tepelných čerpadel. Řada osvětlovacích těles byla vyměněna za úsporné kompaktní zářivky nebo LED svítidla. Úpravy stály 32,3 mil. korun. Městský rozpočet však investice nijak nezatížila. Částka bude postupně splacena z budoucích úspor, které má město garantováno smluvně. „Díky garanci úspor nepředstavuje projekt pro město žádné riziko. Nadúspory budeme investovat zpět do projektu, aby spotřeba dále klesala. Letos z nich zaplatíme další úpravy v plaveckém bazénu a MŠ Hřbitovní“ vysvětluje Miloš Vele, náměstek primátora pro ekonomiku a majetek.

Zásadní vliv na snížení nákladů na vytápění má instalace systému individuální regulace teplot v jednotlivých místnostech. Ta umožňuje udržovat teplotu podle účelu a času využití. Na toaletách, v tělocvičnách a na chodbách je tak o stupeň až dva chladněji než v učebnách, kancelářích či kabinetech.

Veškerá provozní data jsou shromažďována v dispečinku. Jejich analýza slouží k vyhledávání dalších míst s potenciálem úspor. „Výsledky prvního roku fungování ne vždy vychází ideálně. Někdy je třeba s ohledem na měnící se podmínky ladit projekt za plného provozu. Těší nás, že v Jablonci nyní vše funguje, jak bylo zaplánováno a dokonce lépe” vysvětluje Ivo Slavotínek, ředitel společnosti ENESA.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient