U Sázavy hnízdí vzácný pták skorec vodní

Zajímavým ptákem, jehož lze při troše štěstí spatřit u přibyslavských břehů řeky Sázavy a jejich přítoků, je skorec vodní (cinclus cinclus). Je to jediný pěvec, který sbírá potravu pod hladinou. Podle údajů ornitologů v České republice lze napočítat tisíc až dva tisíce párů skorce vodního. Žijí výhradně u čistých, na kyslík bohatých, rychle proudících toků, zejména ve vyšších nadmořských výškách.

Silná křídla těmto ptákům umožňují vydržet na jeden ponor pod vodou 5 až 10 sekund. Při potopení má uzavřené nosní nozdry a oči chráněné průhledným třetím očním víčkem, známým jako mžurka. Létá jenom nad vodou. Často sedává na balvanech, někdy usedá přímo do vody. Zpravidla je monogamní, páry spolu setrvávají po celý život. Živí se drobnými živočichy, zejména larvami, ale také rybím potěrem.

Mláďata hnízdo opuštějí po 24 dnech. Po vyvedení dovedou ihned plavat pod hladinou.

„Na mělkých místech se brodí a potápí jen hlavu, na hlubších se ponoří celý. Počíná si při tom velmi obratně, ostrými drápky se přidržuje kamenů, pomáhá si křídly jako vesly a potravu sbírá zobákem nejen ze dna a různých štěrbin, ale i tak, že převrací a odhazuje stranou menší kamínky. Husté peří má vždy dobře promaštěné, proto se mu nepromáčí a zadržuje vzduch, takže pták pobíhající pod vodou je obalen stříbrnými vzduchovými bublinkami. Dovede plavat i na hladině,“ uvádí atlas Naši ptáci.

Snímky zachytily letošní mládě skorce vodního v neděli 6. května 2018. Jak je z fotografie patrné, mladí ptáci jsou svrchu břidlicově šedí s černými lemy per. Zajímavé je, že letos narozené mládě již bylo okroužkováno.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient