U Machova vzplál les, s hašením vypomáhalo i letadlo

Celkem třináct jednotek požární ochrany zasahovalo u požáru lesního porostu a hrabanky u Machova. Šedobílý kouř, který stoupal z lesa, byl vidět z velké dálky. Hasiči museli nejprve odhalit, na jakém konkrétním místě v lese hoří. Místo požáru se nacházelo ve velmi těžko přístupném terénu, kde hořela lesní hrabanka, ale také popadané stromy, a to na ploše asi 100 x 100 metrů.

Hasiči likvidovali požár nejen pomocí vody z barelů, kterou museli na místo nanosit, ale pomohlo jim ze vzduchu také letadlo Letecké hasičské služby, které vzlétlo z Jičína. Letadlo shodilo hasební látku na místo lesního požáru celkem osmkrát, přičemž poslední shoz provedl pilot po 20. hodině. Plnění letadla probíhalo na letišti v Broumově. I přes pomoc s hašením ze vzduchu musely dostat jednotky na místo požáru další hasební prostředky a bylo tak nataženo i dlouhé hadicové vedení. Požár se hasičům podařilo zlikvidovat po více než osmi hodinách asi hodinu po půlnoci.

Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru bylo ohniště, které hasiči na místě našli. Událost se naštěstí obešla beze škody, bez zranění osob a požár neohrozil ani žádné objekty v okolí. I přesto ale hasiči varují před jakýmkoliv rozděláváním otevřeného ohně ve volné přírodě a na lesních pozemcích. Stále je totiž v platnosti krajské nařízení o vyhlášení mimořádných klimatických podmínek. Vzhledem k extrémnímu suchu, které panuje, je jakákoliv manipulace s ohněm ve volném prostředí rizikem vzniku požáru.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.