U Chodouně zuřil rozsáhlý lesní požár, zasahovaly dva vrtulníky s bambi vaky

První informaci o požáru lesa u Chodouně v okrese Beroun přijala tísňová linka středočeských hasičů v úterý 21. srpna deset minut po čtrnácté hodině.

Jako první byla na místě berounská jednotka, která zjistila, že jde o požár lesního porostu ve špatně přístupném a velice svažitém terénu s převýšením kolem sta metrů. Kouř navíc vycházel z několika míst, proto nechal velitel zásahu vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu a povolal dobrovolné jednotky z Hostomic, Králova Dvoru a Lhotky u Lochovic. Zároveň požádal o zajištění leteckého hašení.

V danou chvíli však nebylo možné k události poslat žádný vrtulník a požár neustále nabíral na intenzitě. V šestnáct hodin velitel zásahu vyhlásil třetí poplachový stupeň a do Chodouně zamířily dobrovolné jednotky obcí. Kromě asi dvaceti cisternových automobilových stříkaček byla na místě i speciální čtyřkolka ze stanice HZS Beroun a další technika pro zabezpečení zásahu, včetně spojového vozu z krajského ředitelství.

Kolem čtvrt na pět doletěl k požáru vrtulník Armády ČR, který udělal za hodinu celkem 25 shozů po 800 litrech. Potřebnou vodu nabíral z Veského rybníku v Tmani, kde bylo čerpací stanoviště i pro cisterny. Kvůli potřebě tankovat pak odletěl na kbelskou základnu, ale nahradil ho stroj Letecké služby Policie ČR. V 18.22 hodin byla operačnímu středisku oznámena lokalizace požáru, na který v té době bylo na ploše téměř deseti hektarů nasazeno 22 D proudů. Pět minut před devatenáctou hodinou pak bylo letecké hašení ukončeno, policejní vrtulník provedl devět shozů bambi vakem o objemu 900 litrů.

Až do setmění pokračovaly dohašovací práce a prořezávání stromů, které hrozily pádem. Po deváté hodině večerní byla veškerá činnost přerušena, neboť za tmy hrozilo nebezpečí úrazů v náročném rizikovém terénu s prudkými srázy, navíc mezi padajícími stromy.

Na dohlídku požářiště zůstaly přes noc na místě profesionální jednotky z Berouna a Hořovic a dobrovolný sbor z Kublova, na výpomoc byla ještě povolána jednotka obce Chyňava. Stravu a pitný režim zajistil pro hasiče starosta Chodouně, který rozvážel balenou vodu už v průběhu odpoledne.

Z rozhodnutí velitele zásahu budou další práce pokračovat po poradě a zhodnocení situace ve středu ráno po osmé hodině.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.