Search
Close this search box.

Zdeněk Ježák: Reakce na zasedání zastupitelů 11.7.2018

1. Smlouva na údržbu zeleně
Novou smlouvu na údržbu zeleně jsme podpořili, i když k ní máme výhrady. Jde o rámcovou smlouvu ve výši maximálně cca 60 miliónů Kč s DPH na čtyři roky. Výhodou je, že rozpočtované služby může město čerpat podle svého uvážení ve výši, kterou si samo zvolí. Bude tedy na příštích zastupitelích, kolik do údržby zeleně uvolní peněz. Také je podle smlouvy možné údržbu zeleně zároveň zadat i třetí straně. Nedostatkem, který od počátku v celém procesu zadávacího řízení, vyhodnocení a posléze sestavení a uzavření smlouvy ale spatřujeme, je naprostá absence konkrétnější specifikace, jakou mechanizací a postupy bude údržba probíhat. Přitom třeba u nejobvyklejšího sekání trávy je zásadní rozdíl, jestli vám pod okny bude jedno odpoledne jezdit drobně vrčící traktůrek, který si posekanou trávu posbírá sám, nebo jestli tam tři dny od rána do večera bude dělat randál a vířit prach parta dělníků s motorovými kosami. To je ponecháno na naprosté libovůli dodavatelské firmy. Doufáme, že toto bude možné do budoucna ještě ovlivnit vzájemnou dohodou a že podobný nedostatek nebude provázet i další připravovanou rámcovou smlouvu na letní a zimní úklid města.

2. Rozpočtová změna
Místostarosta Raninec, který byl na zastupitelstvu z vedení města jediný, nedokázal obhájit smysl rozpočtové změny, která nebyla rozpoložkována, ačkoliv šlo o peníze na tři zcela různé účely. Kromě služební cesty do Ruska mělo jít o neidentifikovatelnou částku k udělení čestného občanství dlouholetému hasiči Zdeňkovi Frydrychovi, kterou místostarosta konkretizoval slovy – asi tam přijde hodně hasičů, a do třetice jakési výdaje ke stu letům republiky. Juraj Raninec nedokázal vysvětlit složení připravované delegace do města Suzdal, kde nedávno již pobývali, jak ukazují oficiální webové stránky Suzdalu. Zcela směšně pak vyznívá jeho bajka, že členy delegace, ředitele ZŠ Slovanka Mgr. Špetlíka (ODS) a ředitele PO Sport Císaře (ČSSD) si přímo vyžádala ruská strana. Účast řadové úřednice organizačního odboru již vysvětlit nedokázal vůbec.
Za zcela skandální a vyděračskou považujeme argumentaci místostarosty Ranince, že pokud nebude rozpočtová změna schválena, budou potrestány děti z Českolipského dětského sboru, které tam mají letět také spolu se sbormistrem Petrem Novákem (ODS) s tím, že vedení města si na služební cestu do Suzdalu spolu s delegací najde v rozpočtu města peníze tak jako tak. Navrhli jsme proto, ať se účasti vedení s delegací vzdá, pokud jim opravdu leží účast dětského sboru na srdci. Smysl této služební cesty je nulový, jde jen o (jak doufáme) poslední výlet tohoto vedení. Suzdal je oproti České Lípě město poměrně malé, jeho vzdálenost (leží přes 200 km severovýchodně za Moskvou) v podstatě vylučuje jakékoliv konkrétní funkční využití. Rozpočtovou změnu jsme zamítli. Je zřejmé, že nějaké peníze v položce rozpočtu „Marketing a prezentace města“ jsou. Nyní je na vedení města, zda tyto prostředky utratí za nesmyslnou cestu do Suzdalu, nebo je použijí na pokrytí udělení čestného občanství a oslavu ke 100. výročí samostatného Československa. Pokud bude Českolipský dětský sbor trvat na cestě do Suzdalu, mohou si podat žádost o příspěvek z fondu zastupitelstva města, ze kterého jsme jim již letos odhlasovali podporu cesty do USA.

Zároveň si dovolujeme upozornit, že poté, co jsme se stali nestraníky, budeme v podzimních komunálních volbách kandidovat na kandidátce volebního sdružení NaS – Nezávislí a soukromníci, jako bezpartijní. O konkrétních cílech, programu a kandidátce budeme informovat v samostatných tiskových zprávách.
Zdeněk Ježák, Tomáš Vlček (oba zastupitelé a kandidáti), Michal Panáček (kandidát)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient