Speciální tým nacvičoval záchranu zavalených osob

Příslušníci Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje absolvovali poslední letošní vícedenní výcvik zaměřený na stabilizaci staticky nestabilních konstrukcí. Tým se specializací na záchranu zavalených osob a stabilizaci staticky narušených konstrukcí se letos rozšířil o další hasiče. Rozšíří se také pokrytí stabilizačními prostředky v kraji.

Praktický výcvik se uskutečnil v Kunštátě, kde v areálu bývalého ČSAD probíhala demolice menšího objektu. Ve dvou dnech bylo pro tři týmy po šesti hasičích připraveno celkem 6 scénářů. Každý tým pak absolvoval všechna odvětví, která zahrnovala horizontální a vertikální stabilizaci, zvedání těžkého břemene bez použití jeřábu, sutinové vyhledávání a práci se speciálními prostředky jako štěrbinová kamera a korunkové vrtání.

Díky spolupráci se Záchranným útvarem HZS ČR Hlučín, který demolici prováděl, se podařilo reálně připravit všechna stanoviště a vytvořit tím tak atmosféru skutečného zásahu.

Dopoledne prvního dne proběhly prezentace letošních zásahů, kde si hasiči vyměnili nabyté zkušenosti. Poté byli příslušníci rozděleni do týmů, obdrželi podklady k situaci a vyrazili na místo určení. Zde je při tzv. „rozehře“ očekával na místě velitel zásahu, který jim poskytl prvotní informace z místa události. S těmito skutečnostmi musely týmy dále pracovat. Každý člen týmu si pak na jednom ze scénářů vyzkoušel roli velitele týmu.

Celé odpoledne až do pozdních večerních hodin pak hasiči věnovali svoji činnost sutině.

Druhý den dopoledne dokončili příslušníci svá nasazení na zbylých scénářích a odpoledne svoji činnost vyhodnotili.

V rámci konání výcviku poblíž Moravského krasu využili třetí den výcviku k návštěvě jeskynních prostor, kde se seznámili s prostředím a nástrahami při záchraně zavalených osob v podzemních prostorách.

Tým se specializací na záchranu zavalených osob a stabilizaci staticky narušených konstrukcí je tvořen příslušníky ze stanic Hodonín, Břeclav, Znojmo, Vyškov, Blansko a územních odborů Brno-venkov a Brno-město. Z každé hasičské stanice prochází výcvikem maximálně 3 příslušníci, kteří mají za úkol předávat získané informace kolegům na směnách.

Od roku 2019 budou základní stabilizační sadou a prostředky pro záchranu disponovat již všechny výše uvedené hasičské stanice. Nabízená pomoc tohoto typu tak bude ze strany HZS Jmk dostupná hned z několika lokalit, a to rychleji a účelněji, než tomu bylo v předešlých letech.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak