Túje na zahradě – jak pečovat o zeleň na zahradě

Zahrada na dvorku je místem, kde má vládnout zeleň, a tak není divu, že se mnoho lidí při plánování vlastní jedinečné zahrady rozhodne využít zajímavé rostliny k vytvoření relaxačního prostoru, kde se mohou postarat o své soukromí. Ten lze podpořit mimo jiné použitím tújí v zahradě, které se mohou stát přirozenou zelenou bariérou proti zvědavým pohledům sousedů nebo kolemjdoucích. Vzhledem k obrovské oblibě tújí v zahradách stojí za to věnovat pozornost tomu, v jaké formě se vyskytuje, jaké má odrůdy a jaké má nároky, aby její pěstování bylo skutečně úspěšné.

Zahrada na dvorku je místem, kde má vládnout zeleň, a tak není divu, že se mnoho lidí při plánování vlastní jedinečné zahrady rozhodne využít zajímavé rostliny k vytvoření relaxačního prostoru, kde se mohou postarat o své soukromí. Ten lze podpořit mimo jiné použitím tújí v zahradě, které se mohou stát přirozenou zelenou bariérou proti zvědavým pohledům sousedů nebo kolemjdoucích. Vzhledem k obrovské oblibě tújí v zahradách stojí za to věnovat pozornost tomu, v jaké formě se vyskytuje, jaké má odrůdy a jaké má nároky, aby její pěstování bylo skutečně úspěšné.

Túje pro zahradu – jaké odrůdy lze najít?

Túje pro zahradu jsou velmi oblíbeným řešením, protože se jedná o celoročně zelený keř, který bude v zahradě vypadat skvěle a vytvoří jak přirozenou bariéru v podobě živého plotu, tak i umístěný na různých místech a zajímavě tvarovaný. Proto bude dobré se s touto rostlinou blíže seznámit. Měli bychom začít tím, jak vypadá samotný název rostliny. Tento keř, běžně známý jako thuje nebo také túje, je ve skutečnosti stromem na celý život. Celoroční rostlina z čeledi cypřišovitých. Co se týče tújí, můžete si vybrat z mnoha různých druhů, ale v zahradách se nejčastěji vyskytují následující druhy tújí:

  • západní cedr
  • východní cedr
  • obří duhovka

Každý typ má navíc ve svém trsu různé odrůdy, které se mohou lišit odstínem, tvarem a mohou být buď kmenového typu, nebo plného keře s jemnými listy pod sebou. V závislosti na potřebách kupujícího si může vybrat rostliny, které mu vyhovují, a to i s ohledem na návrhy, jako jsou túje rychle rostoucích odrůd, pro ty, kteří chtějí rychle zaplnit svou zahradu krásnou zelení.

Klíčové vlastnosti túji

Túje pochází ze Severní Ameriky a Asie. Rostlina se však stala velmi oblíbenou a rozšířila se po celém světě v domácích zahradách, parcích nebo hřbitovních alejích. Díky své přirozené formě hustého porostu je oblíbeným keřem. Mezi její nejdůležitější vlastnosti patří ochablé a husté větve, které většinou dosahují až k zemi. Všechny větvičky drží těsně u sebe, hustě pokryté šupinatými listy. Celek vždy tvoří kompaktní útvar, a proto můžete od takového keře očekávat skvělý estetický dojem.

Příprava na pěstování – jakou lokalitu zvolit?

Pokud se chcete připravit na pěstování, musíte při výběru tújí v první řadě dbát na jejich kvalitu. Výběr dobrých řízků může mít zásadní vliv na to, jak se ujmou a zda bude plodina skutečně úspěšná. Proto se vyplatí zkontrolovat, co si můžete vybrat, abyste také věděli, jaká bude správná poloha pro vaše túje, abyste mohli počítat s jejich zakořeněním a rychlým růstem.

Nejlepším řešením je najít na zahradě slunné místo, kde se každé odrůdě bude dobře dařit. Pokud však nemůžete svým tújím zaručit slunné místo a potřebujete částečný stín, musíte vzít v úvahu typ zvoleného keře. V této situaci, pokud je na místě výsadby polostín, můžete zvolit rambler západní, proto se bude dařit např. smaragdu stojatému, zatímco rambleru východnímu a obřímu se na stinném místě dařit nebude.

Jaká půda pro túje?

Při plánování přípravy místa pro túyas je třeba mít na paměti také půdní podmínky. U tújí se můžete spolehnout na to, že se jim bude dařit v různých podmínkách a půda není až tak důležitá. Nejdůležitější je, že zaručuje dostatečnou dávku živin a dostatek vlhkosti. V suché půdě se túji nedaří a může být nutné ji velmi intenzivně zalévat, jinak změní barvu a ztratí šupiny.

Důležité je také, jak se o keř staráte. Proto je důležité tůje řádně zalévat. Za slunečného a suchého počasí na to nezapomínejte a keře důkladně zalévejte alespoň jednou týdně. Důležité je také hnojení, proto zvolte kvalitní minerální hnojivo nebo hnojivo pro jehličnany, ale hnojte až koncem července.

Správná výsadba a péče

Ježky lze vysazovat na jaře i na podzim, ale doporučuje se vybrat zakořeněné rostliny a zasadit je s blokem zeminy, protože to zajistí dobré zakořenění. Správná péče samozřejmě znamená zalévání, ale také odstraňování starších výhonů, aby rostlina před sezónou prořídla a mohla snáze zesílit a růst.

Pokud si chcete vybrat túje pro svou zahradu, stojí za to zvolit dobře vybrané řízky, na kterých závisí účinnost pěstování. Prohlédnutím nabídky na https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Zeravy/64 se můžete seznámit s dostupnými návrhy a vybrat si ty správné keře, které vám budou dělat radost na zahradě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak