„Traumatologové Fakultní nemocnice Olomouc odvedli špičkovou práci,“ říká zraněný motorkář

(Aktualizováno před )

Řidiči aut je nemají rádi. Říkají o nich: nedodržují pravidla, jezdí rychle a agresivně, chovají se, jakoby silnice patřila jenom jim… Ano, řeč je o motorkářích. Že jsou „ohrožený druh“, je zřejmé ze statistik – třeba vloni jich na českých silnicích zemřelo 64 a dalších 418 se těžce zranilo. Co se ale mezi řidiči aut moc nešíří, je informace, že zhruba čtyřicet procent nehod, v nichž figuruje motocykl, motorkáři nezaviní. V těchto případech bývá vina většinou na straně „plechovkářů“. Na vlastní kůži to na konci dubna zažil Daniel Novák z Rýmařova. Nebýt rychlé pomoci svědků, záchranářů a zdravotníků z Oddělení urgentního příjmu a Traumatologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc, následky nehody mohly být mnohem vážnější.

Byla slunečná sobota 21. dubna a vášnivý motocyklista Daniel Novák se rozhodl, že počasí využije k projížďce. „Zdálo se, že silnice jsou v dobrém stavu a tak mě napadlo projet si trasu plnou pěkných zatáček z Rýmařova do Lanškrouna. Prokroužil jsem si serpentiny na Skřítek a pak dolů směrem na Sobotín. Ještě před Sobotínem, kousek za odbočkou na Hraběšice bylo všechno v pořádku, ale o sto metrů dál se to stalo,“ vracel se k osudovým okamžikům Novák. „Projížděl jsem v osmdesátce mírnou pravotočivou zatáčku a ve chvíli, kdy už jsem motorku narovnal, viděl jsem přímo před sebou auto v protisměru, které začalo odbočovat doleva. Neměl jsem šanci. Šel jsem prudce po brzdách a instinktivně motorku naklopil doleva. To mi pravděpodobně zachránilo život,“ popsal samotný střet.

Co následovalo, si Novák pamatuje jen nesouvisle. „Mám to v mlze. Tma, ticho, pak jsem se probral, všechno bolelo. Zase tma. Když jsem se znovu probral, byl jsem ve vrtulníku. Pak jsem se probudil až v olomoucké fakultní nemocnici v divném svěracím vaku. Nad sebou jsem uviděl dva známé obličeje, snoubenku a její dceru, které se na mě culily. V té chvíli se mi ulevilo, protože mi došlo, že to dobře dopadne a já to přežiju,“ vzpomínal Novák, který při nehodě utrpěl frakturu pánve, otřes mozku, zlomeninu pravého ramene a další zranění.

Úplně vyhráno ale ještě neměl. Před sebou měl nelehkou operaci, kterou provedl MUDr. Ivo Dospěl z Traumatologické kliniky FN Olomouc. „Na sále mi pan doktor oznámil, že už jsem dnes třetí motorkář a zase s pánví. Tím mě ale docela uklidnil, protože jsem si v nadsázce řekl, že si to už nacvičil a se mnou to půjde jak po másle,“ usmíval se při vzpomínce Novák. Přednosta Traumatologické kliniky FN Olomouc doc. MUDr. Igor Čižmář Ph.D. potvrdil, že fraktury pánve patří k častým zraněním motocyklistů. „Pan Novák měl štěstí, ne všechny případy končí dobře. Nejsou výjimkou vážné následky v podobě ochrnutí končetin, nevratné poškození kloubů a svalů, vnitřní krvácení, poranění mozku a nezřídka i smrt,“ řekl Čižmář.

Dubnová nehoda byla i námětem článků v regionálním tisku. „Jenže tam se už lidé nedočetli o tom, co je pro mě strašně důležité. Že bych chtěl z celého srdce poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že žiju a že mám vysokou šanci na kompletní uzdravení a návrat do normálního života. Pánovi, který byl u nehody první a zavolal záchranku, záchranářům, osádce vrtulníku, personálu Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc a především celému týmu Traumatologické kliniky pod vedením přednosty, docenta Čižmáře. Odvedli špičkovou práci a dali mě dohromady,“ děkoval vděčný motocyklista. „Ať si říká, kdo chce, co chce, tito lidé nedělají ´jen´ svou práci. Tohle je poslání a nemůže to přeci dělat jen tak někdo, ale jen ten, kdo na to opravdu má,“ vyjádřil přesvědčení.

Daniel Novák je rozhodnutý, že už bude slavit narozeniny dvakrát v roce. „Jedny v prosinci, kdy jsem přišel na svět, a druhé v dubnu, kdy jsem se znovu narodil po těžké nehodě,“ říká. A přestože jej čeká ještě náročná rehabilitace v Podhorské nemocnici v Rýmařově, je natolik šťastný, že nehodu přežil bez závažnějších trvalých následků, že odpustil i řidičce auta, která nehodu způsobila. „Nezlobím se na ni. Všichni děláme chyby. Hlavní je, abychom se z nich poučili,“ uzavřel Novák.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz