Traumatolog z Pardubické nemocnice získal v Německu cenu za Inovaci roku 2018

MUDr. Martin Pompach z oddělení úrazové chirurgie Pardubické nemocnice získal v Německu prestižní ocenění Inovace roku 2018.

Výborné léčebné výsledky, pozornost předních odborných časopisů, rozšíření na nová pracoviště. Unikátní implantát používaný při operacích zlomenin patní kosti, u jehož vývoje stál úrazový chirurg Pardubické nemocnice Martin Pompach, si získává stále větší renomé. A teď si kalkaneální hřeb, respektive jeho tvůrci, vysloužili významné ocenění Inovace roku 2018 od Německé společnosti pro úrazovou chirurgii (DGU).

Ta jim ho udělila za souborný článek pojednávací o léčbě zlomenin patní kosti pomocí tohoto implantátu. „Je to velmi prestižní ocenění, kterého si velice vážím,“ vysvětlil Martin Pompach na adresu ceny, která se uděluje od roku 1998 za vědecké práce a inovační počiny v oblasti úrazové chirurgie. Předává se v rámci výročního Německého kongresu ortopedů a traumatologů (DKOU), nejprestižnější odborné akci svého druhu v německy hovořících zemích. Jen na letošní ročník na konci října se do Berlína sjelo na jedenáct tisícovek účastníků.

Český nápad dobývá Německo
Lékař Pardubické nemocnice získal ocenění společně s kolegy z Univerzitní kliniky v Drážďanech, docentem Michaelem Amlangem, profesorem Stefanem Rammeltem a profesorem Hansem Zwippem, s nimiž spolupracoval na vývoji kalkaneálního hřebu. Spolu publikovali výsledky dosavadních operací s použitím tohoto implantátu v souhrnném odborném článku v americkém časopisu The Journal of Bone & Joint Surgery, který je světovou jedničkou podle impakt faktoru v oboru ortopedie a úrazové chirurgie. A právě tuto práci ocenila Německá společnost pro úrazovou chirurgii.

„Již jsme publikovali více článků v renomovaných zahraničních časopisech,“ uvedl Martin Pompach a dodal: „Například v Německu byl zpočátku přístup k hřebování patních kostí konzervativnější. I když se jedná o společný česko-německý produkt, tamní lékaři čekali na výsledky v odborných časopisech. Na základě publikovaných článků se této metodě otevírají víc.“

Němečtí traumatologové tak začínají ve větším měřítku objevovat kalkaneální hřeb. „Používá ho stále více pracovišť včetně velkých klinik v Mainzu, Homburgu, Duisburgu, Magdeburgu nebo Berlíně. Někde už dokonce úplně přešli na tuto metodu a zcela opustili tradiční dlahování,“ doplnil Pompach, jenž většímu rozšíření implantátu za českými hranicemi pomáhá i osobně. Dohlíží na první operace, konzultuje postupy, vede workshopy. Dvoudenní měl i v rámci kongresu DKOU v Berlíně. „Každému zájemci představím implantát a operační techniku. Vše si může zkusit na modelu. Je to spojení teorie a praxe,“ poznamenal Martin Pompach.

Přes 250 úspěšných operací
Patní hřeb začal vyvíjet před více než deseti lety. Nejprve sám, poté společně s kolegy z Univerzitní kliniky v Drážďanech. Implantát v dnešní podobě se zrodil v roce 2009 ve spolupráci s firmou MEDIN, a. s. Při operaci byl poprvé použit v únoru 2011 v Pardubické nemocnici, kdy doktor Pompach s prof. Zwippem operovali pacienta se zlomeninou obou patních kostí. Na konci roku 2011 tento implantát získal certifikaci a o půl roku později byl uveden na trh. A postupně se šíří i do dalších zemí.

V Pardubické nemocnici bylo dosud touto metodou operováno přes 250 pacientů. Výsledky jejich léčby ukazují na přednosti kalkaneálního hřebu. Díky přístupu s malým zásahem do organismu, kdy se implantát zavádí do patní kosti pod úponem Achillovy šlachy a rozlomené fragmenty jsou fixovány přes hřeb pomocí sedmi šroubů, je tento postup šetrnější pro pacienty. „Rány jsou drobné, je nižší riziko infekce a rehabilitace je rychlejší,“ uzavírá oceněný doktor Pompach.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web spravuje Webklient