Tramvajové depo na Slovanech čeká rekonstrukce

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) připravují rekonstrukci své tramvajové vozovny na Slovanech. Stávající objekt je již nevyhovující, ať z hlediska kapacitního, technického i nedostačujícího vybavení a zázemí pro zaměstnance. Výstavba by měla začít v roce 2020 a bude probíhat za plného provozu depa.

Prostory depa slouží svému účelu již od roku 1943. Původní depo bylo postaveno pro tramvaje s výrazně nižší hmotností, dnešní moderní vozidla mají až šestinásobnou váhu. Při výstavbě původního depa byl použit nevhodný materiál betonového podloží. V roce 2014 označili odborníci stav hal za kritický.

„V posledních letech bylo nutné uzavřít provoz na řadě kolejí v depu, čímž došlo ke snížení odstavné kapacity a zhoršení podmínek údržby tramvají. Pro zachování dalšího fungování vozovny bylo zapotřebí zajistit provedení provizorních oprav alespoň některých částí nosné konstrukce kolejí, další koleje zůstaly trvale odstaveny,“ uvedl Josef Vracovský, ředitel úseku drážní cesty PMDP. Nutná je také revitalizace kotelny, rekonstrukce inženýrských sítí a zázemí pro zaměstnance, které je dlouhou dobu provizorní.

„Důležitým faktorem rekonstrukce je také snížení hlučnosti. Ta sice v současném stavu státem povolenou míru nepřesahuje, ale rádi přispějeme k co nejpříjemnějšímu životu v okolní zástavbě. Stavba bude zahrnovat i řešení šetrná k životnímu prostředí, například využití dešťové vody při mytí vozidel, zelené střechy a další,“ řekl Michal Kraus, předseda představenstva PMDP.

Rekonstrukce navíc počítá s výstavbou dosud chybějící myčky tramvají, diagnostikou kol, průjezdnými kolejemi usnadňujícími provoz ve vozovně, či novou administrativní budovou.

V současnosti byla podána žádost o vydání územního rozhodnutí. V příštím roce by mělo proběhnout výběrové řízení na zhotovitele. Samotná rekonstrukce je naplánována na začátek roku 2020. Nová vozovna by měla být hotova na konci roku 2022.

PMDP připravily pro zájemce noční komentované prohlídky depa na Slovanech, a to v noci z 27. na 28. listopad a z 29. na 30. listopad v časech 0:00 a 0:30 hodin. Případní návštěvníci si mohou zarezervovat prohlídku od pondělí 19. listopadu na webových stránkách PMDP v sekci Zábava. V případě většího zájmu budou další termíny doplněny. Občané se také více informací dozvědí na plánované besedě na začátku příštího roku.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak