Topolčianští slaví jubileum výstavou na hradě v Litoměřicích

Krajinu a přírodu Slovenska i další zajímavosti představují od minulého pátku v Hradní galerii v Litoměřicích fotografové z Topolčianek. Soubor čtyřicet fotografií je výběrem, kterým si slovenský fotoklub FoTOP připomíná deset let své činnosti.

Topolčianky patří ke spřáteleným městům Litoměřic, první kontakty vznikly už v roce 1957 díky školákům. Zatímco školy už v nich delší dobu nepokračují, štafetu převzali časem fotografové. Výsledkem jsou reciproční výstavy i vzájemné návštěvy. FoTOP, který se časem vypracoval mezi špičku slovenských fotoklubů, pořádá mj. mezinárodní výstavu fotografií, na kterou zve i autory z Litoměřic, připomněl při páteční vernisáži za Litoměřické Miroslav Zimmer. Stejně tak se Slováci představují pravidelně i v Litoměřicích, poprvé to bylo v roce 2011, naposledy pak v roce 2015 v Máchově divadle se souborem „Svet kolem nás“.

V Topolčiankách znají třeba práce J. Rottera, K. Pecha, P. Hermanna, F. Diviše, J. Kacarové, M.Zimmera, zatímco u nás zase snímky M. Brandta, P. Čepčeka, J.Pažitného, T. Orolínové, P. Kováče, R. Siklienky, M. Mihálika a dalších. Současný výstavní soubor, který bude v hradní galerii kulturního a konferenčního centra k vidění až do 2.listopadu t.r., zahrnuje práce čtrnácti členů FoTOP.

„Jsme moc rádi, že jsme naše kulaté narozeniny mohli oslavit takovýmto způsobem, ve vašem krásném městě, mezi litoměřickými přáteli,“ uvedl na vernisáži předseda topolčianského fotoklubu Rado Siklienka.

Další fotografická výstava probíhá od minulého měsíce v Máchově divadle. Litoměřické sdružení FotoporoT ji připravilo spolu s fotografy ze saské Míšně, které je rovněž spřáteleným městem Litoměřic.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak