Search
Close this search box.

Tomáš Satoranský dnes v noci potvrdil, že je historicky nejlepším českým basketbalistou

Někdo si možná řekne, že slova v titulku jsou moc silná, vždyť naše reprezentace v minulosti získávala na mistrovství světa či evropském šampionátu cenné kovy. Právě z ME mužů máme z roku 1946 jediné zlaté medaile. Tak proč nevybrat za našeho nejlepšího košíkaře někoho z tohoto období. Nemůžeme zapomenout samozřejmě ani na medaile našich basketbalistek. České hráčky získaly mezi 50. a 70. léty minulého století šest cenných kovů ze světového či evropského klání. V paměti ještě máme stříbrné medaile (a dojaté slzy Václava Klause) z roku 2010 z domácího světového šampionátu.
I proto by mohl být vybrán za nejlepšího basketbalistu (basketbalistku) třeba Ivan Mrázek (čtyři medaile z velkých šampionátů a člen zlatého ME), Milena Vecková-Blahoutová (6), Eva Křížová-Dobiášová (6), Dagmar Hubálková (6), Věra Horáková-Grubrová (6), Milena Jindrová (6) či Helena Malotová-Jošková (6).

Při vší úctě k těmto úspěchům, nejlepší basketbal se hraje v NBA a tam je nutné vybírat basketbalové legendy a to samozřejmě nejenom v českých řadách (spíše řádkách…), ale i co se týká jiných zemí. Dirk Nowitzki je nejlepším Němcem, Pau Gasol Španělem či Toni Kukoč Chorvatem. Všichni mají medaile z ME či MS, ale hlavně se prosadili v NBA. A i my zde tedy musíme (tedy kdo chce…) hledat našeho nejlepšího basketbalistu naší historie.

Do zámořské NBA se prozatím dostali čtyři čeští basketbalisté.
Prvním byl Jiří Zídek, který odehrál v nejlepší basketbalové lize světa 135 zápasů, v nichž zaznamenal 453 bodů (průměr na zápas činil 3,4).
Poté jsme mohli sledovat výkony Jiřího Welsche, který během 247 zápasů nasbíral 1519 bodů.
Velké naděje se vkládaly do Jiřího Veselého, který byl draftován v roce 2011 jako šestý. Ten však v NBA vydržel jen tři roky (141 utkání, průměr 3,4 bodů na zápas) a poté se vrátil do Evropy.

Čtvrtý Čech v NBA Tomáš Satoranský byl draftován až jako třicátý druhý, ale dá se říci, že dnes v noci dosáhl výkonu, po kterém se nemusíme stydět ho pojmenovat nejlepším českým basketbalistou historie. Dosáhnout v NBA triple-double (více jak deset bodů, asistencí a doskoků) je jako dát hattrick v NHL či ve fotbalové Lize mistrů.
Hlavní však je, že to nebyl žádný náhodný výkon. Tento 27letý reprezentant v této sezoně dokazuje, že na tuto nejslavnější basketbalovou soutěž jednoznačně má. Jeho tým Washington Wizards se musí v posledních týdnech a možná až do konce sezony obejít bez své největší hvězdy Johna Walla. Při jeho absenci dostává hodně prostoru právě Satoranský, který překonává své dosavadní rekordy v počtu minut strávených na palubovce. Trhá své dosavadní statistiky, co se týká bodů, asistecí a doskoků. A nyní přišel zmiňovaný triple-double.
Rok 2019 teprve začal a Satoranský má před sebou dva velké úkoly, které když zvládne, jenom to umocní jeho postavení na piedestálu českého basketbalu – dotáhnout Washington do play-off a s českou reprezentací se ctí odehrát mistrovství světa.

„Dávám mu velké šance, znám ho od patnácti let, už tenkrát všechny převyšoval svou mentální připraveností, odhodláním, sebedůvěrou. To není něco, co by se mohl hráč naučit. Proto si myslím, že Tomáš Satoranský má velkou šanci, aby byl prvním hráčem, který se uchytí v NBA.“ Tato slova vyřkl před pár lety Jiří Zídek.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient