Search
Close this search box.

Tématem konference ve Starém Městě bude vliv Cyrilometodějské tradice v novodobých československých dějinách

Vědecká konference na téma Cyrilometodějská tradice v novodobých československých dějinách bude vědeckým příspěvkem k oslavám 100. let české a slovenské státnosti. Uskuteční se 28. listopadu 2018 ve Starém Městě v Jezuitském sklepu.

„Je nám nesmírnou ctí, že v tomto jubilejním roce, v místech, kde se před více než tisíci lety psala významná kapitola evropských dějin spojená s obdobím Velké Moravy a příchodem slovanských věrozvěstů, pořádáme ve Zlínském kraji konferenci zaměřenou na hledání souvislostí mezi cyrilometodějskou tradicí a moderními dějinami,“ řekl Jan Pijáček, radní Zlínského kraje.

„Svoje příspěvky přednesou významní čeští a slovenští vědci, badatelé a experti, dlouhodobě se zabývající výzkumem života a díla obou věrozvěstů. Budou prezentovány názory české a slovenské vědy o společné cyrilometodějské kulturní tradici, zajímavé pro širší akademickou i laickou veřejnost,“ shrnul prof. Peter Ivanič z Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře.

Přednášející: Miroslav Vepřek (FF UP v Olomouci), Viliam Judák (CMBF UK Bratislava), Pavel Ambros (CMTF UP v Olomouci), Jaroslav Šebek (AV ČR), Ján Zozuľak, Peter Ivanič, Róbert Arpáš a Martina Lukáčová (FF UKF v Nitre).

„Uznávaní vědci se zamysleli nad přínosem cyrilometodějské misie pro vývoj kultury Slovanů a vliv odkazu soluňských bratrů na moderní dějiny, například na období formování samostatného státu či vlády komunistického režimu. Zkoumán byl také vliv odkazu na český jazyk či slovenskou literaturu,“ doplnila Martina Janochová, ředitelka pořádajícího sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.

Záštitu poskytli: arcibiskup olomoucký Mons. Jan Graubner, nitranský biskup Mons. Viliam Judák, rektor Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře Libor Vozár, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, předseda Nitranského samosprávného kraje Milan Belica a starosta města Staré Město Josef Bazala.

Konferenci organizuje mezinárodní sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM) při příležitosti letošních oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu ve spolupráci s Univerzitou Konstantina Filozofa v Nitře, městem Starém Město, Slováckým muzeem v Uherském Hradišti a Střední školou průmyslovou, hotelovou a zdravotnickou Uherské Hradiště v rámci projektu „Cyrilometodějská tradice v novodobých československých dějinách“ podpořeného Ministerstvem kultury ČR.

Přihlásit na konferenci se lze prostřednictvím e-mailu info@cyril-methodius.eu, na tel. +420 733 161 674 nebo vyplněním on-line formuláře dle kapacity sálu do 16. 11. 2018.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient