Search
Close this search box.

Technické služby jsou na zimu připravené už nyní

Zimní údržbu komunikací, které jsou v majetku města, zajišťují technické služby. Již od října se chystaly na zimní období, mají připravenu techniku, posypové materiály, sestaveny služby dispečerů i plán zimní údržby komunikací. Od 1. listopadu přejdou na takzvaný zimní režim, což znamená, že od tohoto data jsou plně připraveny na nástrahy zimy.

„Technika potřebná k odklízení sněhu a údržbě komunikací, od multicar, které se využívají zejména na sídlištích, přes traktory s radlicemi až po sypače s pluhy, je připravená vyjet do terénu. Plné jsou také sklady se solí, té je v bývalých místeckých kasárnách uskladněno přes tisíc tun. Struskou se technické služby zásobují průběžně. Stejně jako v minulosti bude opět zavedena stálá dispečerská služba zimní údržby. K dispozici bude nepřetržitě 24 hodin denně na telefonním čísle 558 443 213,“ připomenul náměstek primátora Karel Deutscher s tím, že dispečeři budou sledovat předpověď počasí a hlídat vývoj teplot na městských komunikacích, které jsou opatřeny teplotními čidly. Na základě těchto údajů a dalších informací budou řídit zimní údržbu městských komunikací.

Zimní údržba probíhá podle operačního „Plánu zimní údržby“ schváleného magistrátem města. Obsahuje mimo jiné seznam jednotlivých tras plužení vozovek, způsob údržby i pořadí důležitosti komunikací. Jako první jsou ošetřovány komunikace s hromadnou veřejnou dopravou, příjezdové místní komunikace ke zdravotnickým zařízením a další významné místní komunikace. Podobně to je i s chodníky. Od stupně důležitosti se následně odvíjí doba, ve které má být zabezpečena sjízdnost komunikace. Tu stanovuje zákon o pozemních komunikacích.

Plán zimní údržby popisuje také způsob, jak se mají vozovky ošetřovat, zda posypem chemickým, tedy solí, nebo inertním, tedy struskou či kamenivem. „V městských sídlištích se komunikace převážně solí, v případě že nízké teploty omezují účinnost soli, volí se inertní posyp. Naproti tomu v okrajových částech města a integrovaných obcích volíme převážně posyp struskou nebo kamenivem. Platí také zásada, že struskou se silnice sypou až poté, co jsou odpluženy,“ řekl předseda představenstva TS a.s. Jaromír Kohut s tím, že zimní údržbou pozemních komunikací se rozumí zmírňování závad vznikajících povětrnostními vlivy a podmínkami za zimních situací ve sjízdnosti komunikací a ve schůdnosti místních komunikací.

TS a.s. zajišťují zimní údržbu více jak 350 kilometrů místních komunikací (komunikace plus chodníky), které jsou ve vlastnictví statutárního města Frýdek-Místek, včetně komunikací v místních částech Lískovec, Skalice, Panské Nové Dvory, Chlebovice, Zelinkovice, Lysůvky, ale také v lokalitách Baranovice, Gajerovice, Bahno.

Technické služby NEZAJIŠŤUJÍ zimní údržbu na silnicích, které nepatří městu.

Krajské silnice – ul. Bruzovská, Lískovecká, Revoluční, J. Opletala, 17. listopadu, část ulice Ostravská (od křižovatky U Rady ve směru na Sviadnov), Staroměstská, Slezská I/48, Obchodní, Palkovická, Podpuklí. – UDRŽUJE Správa silnic MS kraje

Silnice ve vlastnictví státu – ul. Hlavní třída, Janáčkova, Příborská a Beskydská. – UDRŽUJE Sdružení ESA. Dispečink ve Frýdlantě nad Ostravicí – telefon 733 690 633.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient