Search
Close this search box.

Táňa Klementová přednášela v Boskovicích o biblických dějinách židů

I toto úterý pokračoval cyklus přednášek Mgr. Táni Klementové o židech, tentokrát na téma Biblické dějiny židů. Návštěvníci se se dozvěděli o vzniku židovského národa, které se datuje zhruba do 3. tisíciletí před naším letopočtem do oblasti Malé Asie, tehdejšího Babylonie a Egypta. Přednášející nezůstala jen u období 1. a 2. Betlémského chrámu, který byl zničen v roce 70 n.l., ale pokračovala do doby příchodu židů do Španělska, odkud se v důsledku potírání judaismu a násilném pokřesťanštění vystěhovalo 200.000 židovských rodin do Portugalska, Východní Evropy, Anglie, Turecka a Izraele.

Vysvětlila také rozdíly mezi judaismem, křesťanstvím a muslimy. Přestože jsou tato náboženství monoteistická a vycházejí ze Starého zákona, tak v průběhu dějin došlo k jejich odtržení. Také pokračovala ve vyprávění o tóře, talmudu, o rabínech a jejich působení v židovské komunitě. Svoji přednášku oživila několika knihami o Starém zákoně a židech v době před naším letopočtem.

Poslední přednáška z tohoto cyklu proběhne opět v Obecním židovském domě a to dne 18. 12., tentokrát na téma Chanuka, židovské svátky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient