Takový byl český rok 2018 – 3. část. Karel Gott přišel o rozšíření sbírky slavíků. Nenahraditelnou ztrátou je však odchod Miloše Formana do filmového nebe

V minulých dvou dnech jsme vám představili nejzajímavější zprávy z politického, společenského a sportovní dění v Česku v loňském roce. Nyní se podíváme na kulturu.

15. Puškinova medaile pro Nohavicu – Písničkář Jarek Nohavica má v Česku hodně příznivců, ale i stejně velký počet odpůrců. A ti druzí mu rádi o hlavu “omlátili” to, že od ruského prezidenta Putina převzal Puškinovu medaili za to, že napomáhá upevňovat přátelství a spolupráci mezi národy a také, že sbližuje a vzájemně obohacuje národní kultury. Takže tak…

14. Českou Miss se stala – Ale…zajímá to ještě vůbec někoho?

13. Rockeři nikdy nezklamou – Metallica či Iron Maiden. Tyhle kapely budou do Česka vždy rádi jezdit, protože zde najdou spoustu věrných fanoušků, stejně jako v roce 2018.

12. Černá mše – Když začne prodej vstupenek na koncert Depeche Mode, zpravidla je hned ten den vyprodaný. Proč už je, sakra, konečně nedaj na Strahov či na Letnou? 80, 90 či 100 tisíc lístků by se i tak vyprodalo.

11. Nevšední spojení Stinga a Shaggyho – Když se mohl dát dohromady Paul McCartney s americkým rapperem Kanye Westem, proč by něco podobného nezkusili i Sting se Shaggym. A ono to vyšlo parádně, o čemž se vloni přesvědčili i čeští fanoušci na jejich koncertě v Praze.

10. Marpo to natřel Rytmusovi – Česko-slovenský souboj je pro obě země nadále prestižní. I když šlo jen o exhibici, i když bylo předem jasné, že český raper to o skoro deset let staršímu Rytmusovi nandá. Kdo bude příště? Gott proti Žbirkovi?

9. Do kin šly očekávané snímky Jan Palach a Hovory s TGM – Diváci si na ně hromadně cestu nenašli, za to kritici si na nich pošmákli.

8. Bába z ledu získala šest Českých lvů – Film režiséra Bohdana Slámy ovládl loňské vyhlášení Českých lvů, získal ceny za nejlepší film, nejlepší režii, nejlepší scénář, nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Hodně tento film paradoxně zpopularizovali Slováci, když vystřihli intimní scénu hlavních představitelů. Naštěstí Češi tak prudérní nejsou.

7. J.A.R. kralovali Andělům – Skupina roku, album roku a skladba roku. Všechna tato ocenění si po hlasování členů České hudební akademie odnesla funková kapela J.A.R.

6. Mikolas Josef skončil šestý v Eurovizi – Poslat do této trochu prapodivné soutěže Kabáty či Martu Jandovou bylo předem odsouzeno k neúspěchu. S mladým začínajícím zpěvákem Mikolasem Josefem to však byl jiný “kauf”. Teď jde jenom o to neusnout na vavřínech.

5. Rolling Stones v Praze – Když přijedou Rolling Stones do Česka, vždy je to hudební událost roku. Tihle nestárnoucí rockeři to v pražských Letňanech opět neskutečně rozjeli. Tak zase příště.

4. Slavíci k nám vloni nepřiletěli – “Velmi otevřený systém hlasování se v době rychlého rozvoje sociálních sítí ukázal jako snadno zneužitelný,“ řekl Jaroslav Těšínský, šéf agentury Musica Bohemica, která anketu vyhlašuje. Narážel tím na výsledky Tomáše Ortela, který se v posledních letech umisťoval na předních příčkách. A co kdyby náhodou letos vyhrál, to nemohli Kájovi udělat. Tak to radši úplně stopli. Prý dočasně. Pravděpodobně však už Karel Gott nepřidá do sbírky 43. Slavíka…

3. Češi šíleli po Mercurym – Kapela Queen byla v Česku vždy populární, ale že až tolik, že na životopisný film o Freddym Mercurym přijde více jak milion diváků? Charizmatický zpěvák se musí z hudebního nebe šťastně usmívat.

2. Lucie vyrazila na turné – Už málokdo tomu věřil, že čtveřice David Koller, Robert Kodym, P.B.CH. a Michal Dvořák ještě někdy vzkřísí legendární Luci a hlavně, že vyjedou na turné. Vloni se ten zázrak stal. A nebyla to jen labutí píseň. Na letošek je naplánovano zatím dalších jedenáct koncertů zpravidla v krajských městech.

1. Zemřel Miloš Forman – Tento režisérský velikán měl v posledních letech zdravotní problémy, které mu už ani nedovolily navštěvovat svou rodnou zem, přesto to byl šok, když 13. dubna oběhla svět zpráva, že skonal. Jeho filmy však zůstanou navždy nesmrtelné.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient