Search
Close this search box.

Světový den ledvin se uskutečnil v Městské nemocnici v Ostravě již popáté

Pro širokou veřejnost nabídlo Nefrologické a hemodialyzační centrum Městské nemocnice Ostrava opět po roce v rámci Světového dne ledvin možnost bezplatného preventivního vyšetření v nefrologické ambulanci. Zájemci si mohli prohlédnout prostředí hemodialyzačního sálu a nefrologické ambulance, měli možnost screeningového vyšetření moči, glykémie, krevního tlaku a stanovení body mass indexu. Následovala konzultace s lékařem

„Během pěti hodin bylo vyšetřeno celkem 94 pacientů, 4 z nich měli pozitivní močový nález a byli odesláni k dalšímu sledování nefrologem či jiným specialistou,“ uvedl vedoucí lékař MUDr. Patrik Letocha. Tématem letošního Dne ledvin bylo zdraví ženy, které i mezi vyšetřovanými převládaly. Každá odcházela z ordinace s květinou u příležitosti Mezinárodního dne žen. Vyšetřit se nechal i štáb dokudramatu Rozsudek České televize, který shodou okolností v nemocnici natáčel záběry pro připravovanou další sérii.

„Jsem ráda, že i letošní Den ledvin byl po všech stránkách úspěšný. Stalo se to už tradicí. Chtěla bych poděkovat všem spolupracovníkům z Nefrologického a hemodialyzačního oddělení za perfektní přípravu i zajištění bezproblémového průběhu celé akce a také studentkám 3. ročníku oboru všeobecná sestra Slezské univerzity v Opavě Máme již celou řadu hezkých ohlasů. To nás samozřejmě těší,“ doplnila vrchní sestra PhDr. Eva Mrázková.

Preventivní akce jsou velmi důležité. Slouží k záchytu rizikových faktorů onemocnění ledvin, které jsou přímo úměrné věku. Čím je pacient starší, tím je riziko vyšší. Toto onemocnění nebolí a tím je nebezpečnější.

Statistika:
vyšetřeno bylo celkem 94 lidí
61 žen, 33 mužů
průměrný věk 64 let
nejmladší vyšetřený 24
nejstarší vyšetřený 86

19 vyšetřeným byla doporučena návštěva odborné ambulance:
4 – nefrologická ambulance
5 – urologie
3 – diabetologie
2 – kardiologie
2 – gynekologie
3 – obezitologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient