Search
Close this search box.

Svěřit se či nesvěřit se pod křídla zahraničního kouče?

To že odcházejí naši nejlepší fotbalisté a hokejisté (ale samozřejmě i házenkáři, volejbalisté a další hráči a hráčky kolektivních sportů) do zahraničních klubů, na to už jsme si zvykli a je to logické. Ten nejlepší fotbal a hokej se hraje za hranicemi České republiky. Ale stává se, že i v individuálních sportech dochází k odlivu od našich klubů, potažmo českých trenérů k těm zahraničním. Nabízíme vám tři příklady.

Karolína Erbanová – Před čtyřmi lety se tehdy 21letá rychlobruslařka rozhodla opustit trenéra Petra Nováka (kouče Martiny Sáblíkové) a vydala se do Nizozemska. Důvod jejího odchodu byl prostý, v holandském týmu našla vhodnější parťáky na své tratě (500 a 1000m), díky kterým se bude, věřila, posouvat dál. Přece jenom Sáblíková je skvělá na 3000 a 5000m, takže svým způsobem nebyla (i když rady od ní určitě byly přínosné) ideálním sparingpartnerem. A Erbanová si mohla letos na olympiádě za toto rozhodnutí poděkovat, protože v Pchjongčchangu získala bronz na 500 metrů.
Přesto se nyní rozhodla ke změně. Podle jejích slov je důležité oživit přípravu na další olympijský cyklus. „Trénování ve smíšené skupině mužů a žen, nové prostředí, tréninkové metody i jiný pohled na techniku mi přinese impulz do mé bruslařské kariéry a na to se velmi těším,“ prohlásila pětadvacetiletá rodačka z Vrchlabí.

Tomáš Berdych – zahraničního kouče často angažují tenisté. U nás se to stalo v případě Tomáše Berdycha, který je dlouhodbě naším nejlepším mužským tenistou. Španěl Daniel Vallverdu se stal Berdychovým koučem na konci roku 2014. Původně se uvažovalo, že bude našeho hráče trénovat slavný Ivan Lendl, ale nakonec dostal přednost tento pro někoho docela neznámý Španěl. Spolupráce však trvala jen rok a půl. Během té doby se sice Berdych dostal do semifinále Australian open, ale on očekával, že se mu konečně povede některý z grandslamů vyhrát. Dokonce pod vedením Vellverda zažil nejhorší zápas kariéry, s Belgičanem Davidem Goffinem neuhrál na turnaji v Římě ani game…
Pak to ještě jednou zkoušel se zahraničním trenérem, s Chorvatem Goranem Ivaniševičem, ale spolupráce nevydržela ani rok, i když je pravda, že Berdych během té doby prodělal operaci slepého střeva.
Nyní ho trénuje Čech Martin Štěpánek. No trénuje…Berdych se teď hlavně dostává z problémů se zády. Už vynechal Wimbledon a ani na US Open, který začíná příští týden, se nechystá…

Zuzana Hejnová – Před necelými děma roky se rozhodla tato překážkářka na 400m k odchodu od Dalibora Kupky k Němci Falku Balzerovi. Jejich spolupráce však neměla dlouhého trvání. I když se pod německým koučem stala Hejnová evropskou halovou vícemistryni, už pro ní bylo složité a namáhavé věčné dojíždění do Německa. Chyběl jí čas na regeneraci, odpočinek a také jí scházela rodina (manžel a rodiče). I proto se rozhodla vrátit se ke své trenérce, která jí vedla v jejích začátcích, k Daně Jandové.
Ale i jí, stejně jako Berdycha, letos trápí zdravotní problémy, kterí jí nedovolily se pořádně připravit na nedávný evropský šampionát. Skončila tam už v semifinále.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient