Search
Close this search box.

Sváťovo divadlo slaví stále větší popularitu, součástí je i galerie marionet

Není v Litoměřicích člověka, který by neznal kouzelné Sváťovo divadlo. Svou popularitu si získává i za hranicemi města Litoměřice, jež si ho považuje. S cílem oživit historickou památku mu město pronajalo objekt bývalé hvězdárny u parku Václava Havla, v níž je již od neděle 1. dubna po zimní přestávce opět otevřena Galerie marionet. Ta bývá oblíbeným cílem hlavně malých návštěvníků města. Duší tohoto dividla jsou již od roku 1997 a Galerie marionet od roku 2012 manželé Sváťa a Alena Horváthovi.

Společně tvoří dokonale sladěný tým. Repertoár dividla čítá okolo 30 nacvičených představení a každý rok přicházejí Alenka se Sváťou s jedním novým. Letos se mohou diváci těšit na pohádku O pyšné noční košilce.

Hlavními hrdiny her jsou ručně vyráběné loutky, které si manželé nejprve zhotovovali sami, později však začali spolupracovat s loutkařem Františkem Pešánem z Mnichova Hradiště a řezbářem Jiřím Havelkou z Českého Dubu. Všechny loutky, nashromážděné za dobu existence Sváťova dividla, a je jich více jak 200, jsou k vidění v Galerii marionet. Za prohlídku zaplatíte 30 Kč.

Dividlo má nabitý program. Je zváno do mateřských škol, čajoven a kaváren, v létě na jarmarky a do městských parků, a to nejen v Litoměřicích. Alenka se Sváťou by však do budoucna rádi měli své vlastní působiště se stálým zázemím, kam by naopak děti jezdily za nimi. A jestli se ptáte, zdali je to po tolika letech stále baví, tak věřte že ano. „Sváťa dividlo potřebuje,“ vysvětluje Alena. „Když předstoupím před ty malé diváky, tak je mi hned líp. Nabíjí mě to pozitivní energií,“ doplňuje Sváťa.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient