Sucho i přes intenzivní závlahu dál ničí zeleň ve městě

Komplikuje život vodohospodářům, lesníkům, lodní přepravě, zahrádkářům nebo zemědělcům. Sucho je strašákem i pro péči o městskou zeleň. Každý týden bez vydatných dešťů tak přibývají do tabulky dřeviny, které souboj se suchem jednoduše prohrály. Sucho navíc dělá stromy zranitelnými, takže je pak napadají houby a kůrovec. S minimálními srážkovými úhrny město bojuje, ovšem vše má svoje limity.

Přitom pracovníci určení na zalévání vyvezou každý pracovní den šest kubíků vody. Ani to ovšem nestačí. „Odcházejí nám stromy zasazené i před dvěma lety. Je to obrovský problém. Denně zvládneme zalít zhruba stovku stromů, pro představu jsme letos vysadili přibližně 140 dřevin. Samozřejmě se staráme i o stromy vysazené loni. Jde o asi tři stovky kusů. Každý potřebuje desítky litrů vody, není to žádná legrace,“ zdůraznil vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Zalévá se od poloviny dubna, u letošních dřevin v podstatě od výsadby. Záhony pak určení pracovníci zalévají každý druhý den včetně víkendů. „Situace se rapidně změnila. Například před lety bylo ve smlouvě 25 zálivek muškátů ročně. Zalévalo se zhruba od května do konce září. Máme teprve červenec a už jich máme víc než zmiňovaných pětadvacet,“ porovnal vedoucí odboru Kutálek. Spojené jsou s tím nejen vysoké výdaje za vodu, ale i denně projeté desítky kilometrů s multikárou, která vodu převáží.

Stromy jsou oslabené a mnohé zachránit bohužel nepůjde. Jde o jehličnany i listnaté stromy. V Brňanech uschlo šest smrků ztepilých i jedna třešeň, ta boj se suchem prohrála i na Hraničkách nebo v Lipové ulici. Uschlo například i dvacet zmarličníků u Moravanu, dvě borovice ve Švermově ulici nebo osm dubů na Smetanově nábřeží. „Také proto jsme se v posledních letech přiklonili k výsadbě habrů, jež dobře snáší sucho. Děláme maximum, ale naše možnosti jsou omezené. Vyškované píšou, kde co uschlo, ale i z předešlých řádků je patrné, že všechno ovlivnit nelze. Samozřejmě s tím souvisí také to, že když se pracovníci víc zaměřují na zalévání, chybí pak kapacita na sečení. Rozsah škod budeme nicméně znát až po létě,“ doplnil místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak