Studentka pardubického gymnázia ohromila vědce svým výzkumem

Není příliš časté, aby studentka třetího ročníku gymnázia excelovala na poli vědy a spolupracovala s renomovanými pracovníky univerzit. Sylva Neradová z Gymnázia Mozartova v Pardubicích to dokázala a se svým výzkumem kvasinek excelovala v soutěži Česká hlavička 2018. K úspěchu ji pogratuloval Bohumil Bernášek, radní odpovědný za školství.

Projekt České hlavičky je ucelený program zaměřený na podporu nadaných studentů v technických a přírodovědných oborech a na zvýšení zájmu mladých lidí o studium těchto oborů. Projekty se týkaly nejen chemie a biologie, ale i matematiky, techniky nebo humanitních věd. Za své vědecké práce získalo v letošním 12. ročníku osm středoškoláků v šesti kategoriích titul Česká hlavička. Sylva Neradová byla jedinou oceněnou studentkou.

Žákyně třetího ročníku gymnázia uspěla na poli vědy výzkumem kvasinek Candida albicans a Candida parapsilosis, které mohou způsobit infekční onemocnění ohrožující život. Na svém výzkum pracovala pod vedením RNDr. Olgy Heidingsfeld, CSc. z Katedry biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Sylva Neradová si řídí denní režim sama. „Když nemusím jít do školy, tak trávím většinu času v laboratoři. Někdy jsou to tři hodiny, ale také mi práce zabere i šest hodin. Samozřejmě se musím také učit do školy. Učitelé se mi snaží vyjít vstříc,“ prozradila mladá vědkyně. Ta si najde čas i na relaxování, kterým je pro ní běh a poslech hudby. Ve škole ovšem žádný z předmětů nezanedbává a patří mezi premianty. Rok před maturitou už také přemýšlí o svém dalším působišti. „Ráda bych studovala v USA. Láká mne i cestování. Přihlášku si chci podat i na českou vysokou školu. Uvažuji o oborech biochemie nebo lékařství,“ sdělila studentka dále.

„Sylva má individuální studijní plán. Například na písemky chodí pravidelně. Vždy je perfektně připravena. V její práci jí podporují nejen učitelé, ale i spolužáci. Jsme menší škola a studenti mají dobré vztahy mezi sebou i s pedagogy. Svobodu a volnost nezneužívají. Velké uznání patří i učitelce chemie Květě Sýkorové“, řekl při setkání na krajském úřadě Petr Harbich, ředitel Gymnázia Mozartova.

„Velmi často se diskutuje o inkluzi. Trochu se přitom zapomíná na talentované žáky. I jim by měly školy věnovat mimořádnou pozornost. Jsem velmi potěšen, že se to na Gymnáziu Mozartova daří. Úspěch Sylvy Neradové je velmi výrazný a měl by být inspirací pro další budoucí špičkové vědce a výzkumníky“ sdělil radní Bohumil Bernášek. Ten předal studentce i malou pozornost.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web spravuje Webklient