Vzdělávací program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (Duke of Edinburgh´s Award) neboli DofE letos dokončilo na 700 českých žáků a studentů. Jedná se tak o rekordní počet mladých lidí u nás, kteří v rámci jednoho roku převezmou jedno ze tří ocenění pro absolventy tohoto programu. Slavnostní předávání proběhnou ve třech termínech – 11., 13. a 18. prosince na Novoměstské radnici za osobní účasti Lejly Abbasové, zakladatelky projektu Asante Kenya, Zuzany Bahulové, české designérky a animátorky, Kláry Nademlýnské a Tatiany Kovaříkové, české módní návrhářky.
Účastníci se v rámci DofE věnují hned několika oblastem zároveň – sportu, rozvoji talentu, dobrovolnictví a dobrodružné expedici. Za celou myšlenkou stojí princ Philip, manžel královny Alžběty II., který se v 50. letech minulého století rozhodl tímto způsobem rozvíjet mladé lidi na britských školách, pro velkou oblibu se ale DofE rychle rozšířilo do celého světa. V každé z výše jmenovaných čtyř oblastí si účastníci vyberou libovolnou aktivitu s individuálním cílem, kterého chtějí za určitý časový úsek dosáhnout. Program má navíc celkem tři úrovně, jejichž náročnost je stanovena právě délkou plnění aktivit – bronzová úroveň trvá minimálně 6 měsíců, zlatá 18 měsíců.
Jednou ze škol, jejíž studenti převzali 13. prosince tento prestižní certifikát, se stala i Integrovaná střední škola Moravská Třebová. Absolventka DofE programu Adéla Hrouzková, která byla jednou z oceněných, říká: „V talentu jsem si vybrala tanec a v rámci této oblasti jsem vymyslela sestavu pro svou taneční skupinu. U dobrovolnictví jsem koučovala svoji spolužačku v posilovně, ve sportu jsem si fyzickou kondici zlepšovala já sama,“ říká. Její spolužačka Michaela Novotná si zvolila aktivity jiné: „V oblasti talentu jsem cvičila svého psa a naučila jsem ho reagovat na řadu povelů,“ říká o své zkušenosti. Součástí DofE je také dobrodružná expedice, o které Michaela říká: „Bylo to zajímavé v tom, že jsme utvořili tým napříč obory a ročníky. Na konci už jsme byli doopravdy sehraní,“ usmívá se. Na Staroměstskou radnici přijela své žáky podpořit také Mgr. Hana Konečná, která vyučuje na této škole a která měla zároveň všechny účastníky DofE v rámci této instituce na starost. „Naše škola je v programu zapojena čerstvě, jsme teprve v záběhu,“ říká. „V životě učitele je podle mého názoru důležité nejen setkávat se se svými studenty během školního vyučování, ale potkávat se s nimi u toho, co je baví,“ odpovídá na otázku, proč je podle jejího názoru DofE pro jejich instituci přínosem.
V České republice už program funguje od roku 1995 a v současné době je v něm zapojeno 3500 studentů, a to v rámci téměř 200 dětských domovů, středisek volného času a základních, středních a vysokých škol. DofE se u nás těší stále rostoucí popularitě – pedagogové si chválí jeho rozmanitost a to, že mladým lidem pomáhá se rozvíjet, účastníci oceňují, že se díky DofE dostali mimo svou komfortní zónu a že se naučili lépe organizovat svůj volný čas. Pro řadu mladých lidí je DofE expedice často vůbec první zkušeností s vařením na ohni nebo přespáváním ve stanu a drtivá většina účastníků je při zpětném hodnocení z tohoto zážitku nadšená. „Abyste se mohli najít, musíte se nejdřív ztratit! Takhle bych popsala zakončení své DofE cesty. Naše expedice se povedla i přes to, že jsme se párkrát ztratily, omylem si prodloužily cestu a také zdolávaly převýšení krajiny. Dalo mi to úžasný pocit, který měl nádech hrdosti na sebe samu i zbytek týmu,“ říká Bára, další absolventka programu. Národní kancelář DofE v České republice odhaduje, že do konce roku 2019 bude mít DofE absolvováno na sedm tisíc studentů, a to také díky platformě iDofE, která umožňuje zapojení i studentům, jejichž škola program zatím neposkytuje.