Studenti hořovického gymnázia přišli darovat krev

Transfúzní stanice Nemocnice Hořovice je největší odběrové místo ve Středních Čechách. Každý měsíc přijde přibližně tisíc dárců, z toho vždy kolem 30 lidí, kteří darují krev poprvé.

Darovat krev chodí jednotlivci, páry, ale i skupiny. Často jsou to přátelé, zaměstnanci jedné firmy nebo různá sdružení a spolky.

Včera přišli darovat krev studenti gymnázia Václava Hraběte v Hořovicích. Jejich učitel přivedl rovnou 18 nových prvodárců. „Mé babičce se díky dárcům krve prodloužil život o několik let. V dárcovství krve vidím velký smysl a jsem rád, že mí studenti to vidí stejně,“ komentoval návštěvu na transfúzní stanici třídní učitel Martin Solař, který vyučuje fyziku a chemii. „Sám daruji krev po třinácté a studenty jsem přivedl pro čtvrté. Jsem si jistý, že budeme pokračovat,“ dodává.

Mezi pravidelnými dárci z řad studentů je i Gymnázium Joachyma Barranda. Tuto skupinu žáků doprovází vždy jejich učitelka Marie Štěpničková. „Darování krve se již devátou sezonu, až třikrát do roka, zúčastňují studenti 3. a 4. ročníků. Plnoletí studenti Gymnázia J. Barranda z Berouna uskutečnili v letošním roce již 24. odběr a mohou se tak chlubit více než dvěma hektolitry darované krve,“ komentuje paní Štěpničková.

Dárci se k odběru objednávají telefonicky vždy od 10:00 do 14:00 na čísle 311 559 402 (vedoucí sestra Jana Šrámková), nebo se dostaví po obdržení termínované pozvánky. Toto telefonní číslo mohou dárci využít také k případným dotazům.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.