Studenti a důchodci se mohou těšit na slevy v dopravě

Necelých šest miliard korun vynaloží stát v příštím roce na uhrazení slevy pro studenty a seniory ve veřejných dopravních prostředcích. Sleva však nastane už v letošním roce, přesněji od 10. června.

Vláda v demisi rozhodla, že studenti do 26 let a senioři od 65 let ušetří na jízdném, jak v autobusové, tak v železniční dopravě. Schválila slevu ve výši 75% ze základního jízdného. Ministerstvo dopravy dostane letos z vládní rozpočtové rezervy částku převyšující tři miliardy korun. Pro příští rok se počítá s přibližně dvojnásobnou částkou.
„Schválili jsme na vládě, že seniorům nad 65 let, žákům a studentům od 6 do 26 let přispěje stát na cestování vlakem a autobusem 75 procent z ceny jízdného dd 10.6., kdy se mění jízdní řády. Děti do 6 let budou dál jezdit zdarma, zdravotně postiženým zůstává stávající sleva,“ uvádí na svém twittrovém účtu premiér v demisi Andrej Babiš.
Původně se uvažovalo o slevě pouze na železnici, ale nakonec se zahrnula i autobusová doprava, aby nebyla znevýhodněna.
České dráhy se mohou podle vládního rozhodnutí samy rozhodnout, které spoje zahrnou do těchto slev. Dráhy však předběžně počítají, že pravděpodobně nevyjmou žádný spoj. České dráhy spíše počítají se záložními vozy, aby posílily spoje, které mohou být nárůstem cestujících přetíženy.
Poslanci ODS vladní rozhodnutí kritizují. Vnímají to především jako kupování si voličů. Nesouhlas vyjádřil i předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který by spíše uvítal zvýhodnění rodin s dětmi.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient