Studánka pod Zelenou Horou na jižním Plzeňsku se dočká obnovy

Odborníci z Českého svazu ochránců přírody letos vybrali do anketního hlasování tři studánky ze sedmi krajů, včetně Plzeňského. A lidé svými hlasy rozhodli, která z trojice se v kraji opravy dočká.

Poslední nominovanou studánkou v kraji byla studánka Pod Zelenou horou na jižním Plzeňsku a právě tahle studánka nakonec v internetovém hlasování zvítězila a čeká ji obnova. Získala celkem 725 hlasů. Na druhém místě skončila studánka Františkov, která získala 312 hlasů, a 98 lidí hlasovalo pro studánku U Cesty.

Vítězná studánka Pod Zelenou horou leží nedaleko Nepomuku a zámku Zelená Hora, mezi řekou Úslavou a nezpevněnou cestou, která vede od hráze Klášterského rybníka. Studánka má poměrně vydatný pramen a je vydlážděná žulovými kameny. Potřebovala by vyčistit, upravit odtok a hlavně zastřešit, aby do ní nepadalo listí. Studánky už dnes neslouží primárně jako zdroj pitné vody, stále ale zůstávají důležitou součástí přírody a oblíbeným prvkem v české krajině.

Statistiky Českého svazu ochránců přírody ukazují, že je jich v současnosti známo kolem 5 tisíc. „Spousta studánek v České republice, kterých je možná kolem deseti tisíc, zaniklo nebo zchátralo. Naštěstí v posledních desítkách let se to otáčí a lidé si začínají vzpomínat na své předky a začínají objevovat staré studánky z vyprávění pamětníků a ze starých zápisů, a obnovují je. V tom našem projektu se my snažíme pomoci obnovovat staré studánky,“ uvedl ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

V Karlovarském kraji nebyly letos nominovány žádné studánky. Ale nedávno skončila obnova Barochovy studánky u obce Prameny na Chebsku. O renovaci téhle studánky rozhodli lidé v loňském roce, kdy se konalo hlasování v projektu Živé studánky poprvé.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak