Středočeské hasiče zaměstnaly páteční bouřky

Meteorology ohlášená výstraha na páteční bouřky a silné dešťové přeháňky v části Středočeského kraje se potvrdila a hasiči měli plné ruce práce. První zásah byl Krajským operačním a informačním střediskem HZS Středočeského kraje evidován krátce před dvanáctou hodinou v Dobřichovicích v okrese Praha-západ, kde byl po silném dešti zatopen sklep rodinného domu. Další případ byl ohlášen jen o několik minut později, kdy kvůli ucpanému okapu na dobřichovické základní škole natekla voda do jedné z učeben. Další události na sebe nenechaly dlouho čekat a tísňové linky středočeských hasičů se rozeznívaly čím dál častěji podle postupu bouřek přes území kraje.

Asi nejvážněji postiženou oblastí bylo Rakovnicko, kde jen v Kněževsi bylo zaznamenáno sedmnáct zásahů. Převážně šlo o čerpání sklepů rodinných domů a lagun na zahradách nebo v ulicích před domy. Hasiči také vyčerpávali studny kontaminované povrchovou vodou. Ve většině těchto případů bylo nasazeno plovoucí, kalové, nebo elektrické ponorné čerpadlo. Na řadu přišlo i klasické ženijní nářadí, to znamená lopaty, rýče a krumpáče.

Vzhledem k tomu, že přívalový déšť byl doprovázen i poměrně silným větrem, zaměstnalo hasiče nejen čerpání vody, ale také řezání stromů, které popadaly na komunikace nebo do drátů elektrického vedení.

Za první červnový den eviduje HZS Středočeského kraje asi šedesát případů ve spojitosti s deštěm a větrem.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!