Strážníci pomáhali řidiči s nepojízdným autem

Na vozidle 85letého řidiče došlo k závadě na elektroinstalaci, v důsledku čehož nebyl schopen pokračovat v jízdě. Hlídka MP Zlín proto nepojízdný automobil odtlačila mimo vozovku a následně se jej pokusila za pomoci startovacích kabelů opětovně nastartovat. To se po chvíli podařilo a senior se tak mohl po vlastní ose odebrat ke svému bydlišti, kam jej strážníci pro všechny případy raději ještě doprovodili.

Policie upozorňuje řidiče, že vozidlo je nutno pro provoz v zimním období náležitě připravit.

Od 1. listopadu do 31. března musí být na vozidle použity zimní pneumatiky vždy, když se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Těm řidičům, kteří stále ještě jezdí na letních a hodlají svůj automobil využívat i v zimě, bychom proto nedoporučovali s přezutím pneumatik otálet.

V tomto období nabízí celá řada autoservisů také bezplatné nebo cenově zvýhodněné prohlídky vozu. V každém případě je potřeba zkontrolovat stav autobaterie, stav nemrznoucí směsi v chladiči a v ostřikovačích. Vhodné je nechat si prověřit seřízení světlometů a zkontrolovat účinnost brzd. V autě by ale neměla chybět ani základní zimní výbava, především škrabka na okna, ale také smetáček či lopatka. Při cestě na delší trasy je pak vhodné počítat s možnou mimořádnou situací, mít dostatek paliva, mobilní telefon s nabíječkou a v kufru auta navíc třeba deku nebo teplé oblečení.

Časté změny počasí v zimním období vyžadují od řidičů poměrně velkou míru flexibility, a to nejen při řízení, ale již při samotné přípravě automobilu před jízdou. Ještě než vyjedete je nutno odstranit z oken vozidla nečistoty, námrazu nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče. Na vozidle či jeho nákladu také nesmí zůstat led, který by při uvolnění mohl ohrozit ostatní. Všichni to víme, ale raději připomínáme, že taková činnost jistě zabere nějaký čas, se kterým je potřeba předem počítat.

Co se týče rad, jak nejrychleji očistit skla automobilu, za velmi praktické považujeme zakrývání čelního skla. Samotné čištění námrazy pak usnadní kvalitní rozmrazovače ve spreji a dobrá škrabka. Auto doporučujeme čistit s nastartovaným motorem a výduchy vnitřního větrání nastavenými přímo na okna.

Na závěr připojujeme jedno doporučení: V nouzi nebo potížích pomozte také ostatním. Nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat pomoc sami.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web spravuje Webklient