Search
Close this search box.

Stovky lidí se rozloučily s padlým českým vojákem

Stovky lidí se dnes přišlo na prachatický hřbitov rozloučit a poklonit štábnímu praporčíkovi Tomáši Procházkovi, který zahynul 22. října na misi v Afghánistánu. Poslední rozloučení s 41letým kynologem bylo se všemi vojenskými poctami.

Český voják zemřel po útoku od jednoho afghánského vojáka na základně Šindánd v provincii Herát. Byl to už letos čtvrtý český voják, který v Afghánistánu zahynul. V srpnu zemřeli po sebevražedném útoku Kamil Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek, když byli na hlídce zhruba devět kilometrů od základny v Bagrámu.

Tomáš Procházka byl in memoriam povýšen do hodnosti štábního praporčíka. Navíc mu ministr obrany Lubomír Metnar udělil Kříž obrany státu.
Procházka nastoupil k vojákům před 16 lety. Měl za sebou už mise např. v Iráku či Kosovu. Věnoval se především kynologii. Podílel se na výcviku desítek psů.

I přes letošní ztráty nepočítá Česká republika s tím, že by odešla z mise v Afghánistánu. Od roku 2002 už v této neklidné zemi působilo 9 000 českých vojáků.

Speciální síly na pomoc rodině padlého vypsaly charitativní sbírku. Své příspěvky mohou lidé posílat do Nadačního fondu speciálních sil do 23. listopadu na účet číslo 43-9412310217/0100 s použitím variabilního symbolu 601. Na pomoc rodině padlého vojáka mohou lidé posílat i dárcovské DMS zprávy. Podle částky, kterou se rozhodnou věnovat, mohou posílat zprávy ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777. Peníze půjdou na účet Vojenského fondu solidarity, který je předá nadačnímu fondu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient