Stovkám dárců krve v Hořovicích zazpíval Miro Žbirka

Stovky dárců krve zaplnily Společenský dům v Hořovicích, kde se konal koncert na jejich počest. Hostem hudebního večera byl známý zpěvák Miro Žbirka. Pozvaným jubilejním dárcům krve poděkovala Jana Šrámková, vedoucí sestra transfúzní stanice v Hořovicích, Jiří Peřina, starosta města Hořovice, a Sotirios Zavalianis, majitel hořovické a berounské nemocnice.

Tuto akci iniciovala hořovická nemocnice při příležitosti Světového dne dárců krve, který se tradičně slaví 14. června a byl vyhlášený Světovou zdravotnickou organizací v roce 2003. „Dárcovství krve je často jedinou možností, která rozhodne o záchraně člověka. Cílem této každoroční kampaně je zvýšit povědomí o potřebě bezpečných krevních derivátů a platí především jako poděkování všem dárcům krve za jejich činnost zachraňující životy,“ zdůrazňuje Jana Šrámková, vedoucí sestra hořovické transfúzní stanice.

Koncert se konal v pátek 15. června a byl primárně určen pro jubilejní dárce krve a jejich příbuzné. Cílem akce bylo popularizovat dárcovství krve a získat nové dárce, především z řad mladých obyvatel Hořovic i Berounska. Pozvané hosty pozdravil Ing. Sotirios Zavalianis, majitel Nemocnice Hořovice, který jim veřejně poděkoval za dárcovství krve, jež pomáhá těm, kteří jsou v ohrožení života. Transfúzní oddělení hořovické nemocnice eviduje přes jedenáct tisíc dárců a představuje největší odběrové místo v celém Středočeském kraji. Velký podíl na tomto úspěchu má řada profesních a zájmových sdružení a nepochybně právě i jubilejní dárci.

Mezi čestnými hosty pateční akce se zařadil i Dr. Ing. Jiří Peřina, starosta města Hořovic, který též pozdravil všechny přítomné (viz úvodní fotku). Hořovický starosta patří mezi jubilejními dárci a může se pochlubit přibližně stovkou odběrů. Před zahájením koncertu se konala tombola, jejíž výhercem se stal pan Jaroslav Rybka (56), z nedalekého Komárova, dárce se 75 odběry, který vyhrál dovolenou v Řecku pro dvě osoby za 50.000 Kč.

Paní Šrámková, zdravotnice a místostarostka Hořovic v jedné osobě, nám sdělila, že jen v roce 2017 přišlo poprvé darovat krev 518 dárců, o sto více než v předchozím roce. „Nejvíce si vážím těch, kteří dárcovství kladně propagují dál a přivedou do Hořovic nové dárce z rodiny nebo z okruhu svých kamarádů, kolegů či sousedů,“ řekla vrchní sestra Šrámková. „Nejdojemnější pohled je, když všechna odběrová křesla zaplní rodina a další členové rodiny ještě čekají na odběr. Někteří dárci ještě před tím než nastane čas dárcovství ukončit z důvodu vysokého věku, přivedou z řad rodiny pokračovatele, protože darování krve berou jako svou občanskou povinnost,“ konstatovala hořovická zdravotnice.

Zbytek večera patřil Miro Žbirkovi s kapelou, který se svými hity dokázal nadchnout všechny přítomné a vytvořit neopakovatelnou atmosféru.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.