Stavba mostu před řeku Orlici se blíží ke konci

Stavba nového mostu přes řeku Orlici ve čtvrti Svinary v Hradci Králové jde do závěrečné fáze. Stavbaři vybetonovali mostovku a nyní budují oblouky v horní části mostu. Pro dopravu by se měl most otevřít do konce letošního roku. ČTK to dnes řekla mluvčí hejtmanství Sylvie Velčovská. Most stavbaři od letošního dubna budují na místě železného mostu plukovníka Šrámka, který byl v havarijním stavu.

Nový most o rozpětí 75 metrů bude mít jen jedno pole. Původní most z roku 1907 měl uprostřed kamenný pilíř. Most bude mít dva jízdní pruhy a po jedné straně chodník. Investorem mostu za 78 milionů korun včetně DPH je Královéhradecký kraj.

Svinarský most je důležitý pro dopravu ve východní části stotisícového Hradce Králové. Nejbližší mosty přes Orlici jsou na městském silničním okruhu a pak v Krňovicích. Most spojuje části Svinar na obou stranách řeky, využívají ho i obyvatelé Malšovy Lhoty a Malšovic. Řidiči jej používají jako zkratku při cestě z jižní části města směrem na Rychnov nad Kněžnou a Ostravu.

Zbouraný železný most byl pro auta uzavřený od ledna 2017. Mohli na něj jen pěší a cyklisté. Most zcela ve šrotu neskončil. Polovinu mostu si převzal Hradec Králové, který chce torzo zachovat jako doklad mostního stavitelství počátku 20. století. Mostové pole zatím leží na levém břehu řeky. Radnice míní, že by do něj mohl být zabudován bufet či půjčovna lodí nebo by mohlo po renovaci posloužit jako most jinde.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.