Státní zaměstnanci se mohou těšit na lepší peníze

Dnes ráno se sešli premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová se zástupci odborů, aby projednali zvýšení platů státních zaměstnanců. Výsledek schůzky je pro pracující ve státní správě potěšující. Průměrně dostanou přidáno o osm procent. Původně to mělo být o dvě procenta méně. Platové tarify porostou o pět procent, zbývající peníze poputují do odměn.
Nejvíce si polepší zaměstnanci soudů a to až o 13 procent. O 10% lepší plat budou mít pracovníci v kultuře, o jedno procento méně to bude činit u zaměstnanců správy sociálního zabezpečení. Tyto sektory byly dlouhodobě pod průměrným platem. „Brali jsme to podle toho, kde máme nejnižší platy v rámci veřejného sektoru,“ vysvětlovala Schillerová.
Státní rozpočet zatíží toto navýšení o 25 miliard korun.
Ještě před schůzkou s odbory se na zvýšení platů ve středu dohodli koaliční partneři ANO a ČSSD.
Odbory jsou s dnešním jednáním a výsledkem spokojeny. Zároveň jejich představitelé podotkli, že dohlédnou na to, aby odměny opravdu doputovaly k zaměstnancům. „Budeme ve spolupráci s ministerstvy práce a financí dohlížet na přípravu nařízení vlády, aby prostředky na nadtarifní složky skutečně doputovaly k zaměstnancům,“ uvedl mluvčí 13 odborových svazů veřejného sektoru Pavel Bednář.

Nyní se ještě bude jednat o zvyšování platu ve zdravotnictví.

Ve veřejném sektoru pracuje 682 500 lidí. Průměrný výdělek ve veřejné sféře je 32 725 korun.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak