Search
Close this search box.

Startuje 41. ročník slavné Rallye Dakar

Na trať dlouhou 5500 km se dnes v rámci dalšího ročníku motoristické Rallye Dakar vydá více než 500 účastníků, včetně čtrnácti českých posádek. Letošní ročník bude netradiční v tom, že se uskuteční jen v jedné zemi, v Peru.

Nejvíce zástupců máme v kategorii kamionů a motocyklů.
Nejméně loňské páté místo se pokusí obhájit Martin Macík společně s Františkem Tomáškem a Lukášem Kalankou. „Pokusím se být co nejlepší. Určitě se chci prát v Top 10, a pokud se mi podaří jako v minulém ročníku zasáhnout do pětky, budu rád,“ řekl Macík.
S ambicemi odjel do této jihoamerické země i tradiční účastník Aleš Loprais. Ten narozdíl od Macíkova Liazu „osedlá“ Tatru, stejně jako další zkušený řidič Martin Kolomý.

To v kategorii motocyklů jsem vloni velkých úspěchů nedosáhli. Nejlepší byl Jan Brabec na 39. místě. I letos je tento 35letý závodník na startu. „Stoprocentně bych chtěl dopadnout lépe než v minulém ročníku. Je ale potřeba vzít v potaz spoustu věcí, které se mohou stát. Technika, zdravotní stav… Dakar je nevyzpytatelný a já tvrdím, že se na něj nedá připravit. Dakar vás může vyškolit v každé etapě,“ podotkl Brabec pro Českou televizi.

Mezi českými zástupci jsou i dvě ženy. Gabriela Novotná pojede na Husqvarně závod motocyklů a Olga Roučková se představí v kategorii SxS, což jsou vpodstatě bugginy. Roučková se vloni také zúčastnila Dakaru, ale ve čtyřkolkách a závod se jí povedlo dojet. „Udělám vše pro to, abychom do cíle dojeli na co nejlepším místě. Samozřejmě, že bych chtěla stát na bedně, ale uvidíme, jak se nám povede,“ uvedla Roučková, která bude mít za navigátora Daniela Zelenku. To Novotná musela loňský Dakar vzdát.

V automobilech má největší naději na úspěch Martin Prokop, který si každým rokem zlepšuje umístění (14., 7.) a vůbec by se nezlobil, kdyby tomu bylo tak i letos. „Nechci tam být jako účastník, sním o tom, že se dohrabu k první pětce, což se tady nikomu nepodařilo. A jednou i mezi nejlepší tři,“ podotkl Prokop.

Čeští účastníci

Motocykly: Milan Engel (KTM), Jan Brabec (Husqvarna), Gabriela Novotná (Husqvarna), Petr Vlček (KTM), Jan Veselý (Husqvarna),
Čtyřkolky: Tomáš Kubiena (IBOS Hawk 690),
SxS: Olga Roučková, Daniel Zelenka (Can-Am Maverick)
Automobily: Martin Prokop, Jan Tománek (Ford Raptor); Tomáš Ouředníček, David Křípal (Ford Raptor)
Kamiony: Martin Macík, František Tomášek, Lukáš Kalanka (Liaz); Martin Kolomý, Rostislav Plný, Jiří Stross (Tatra); Aleš Loprais, Petr Pokora, Ferran Marco Alcayana/Šp. (Tatra); Martin Šoltys, David Schovánek, Tomáš Šikola (Tatra); Filip Škrobánek, Radim Baculík, Petr Lesák (MAN).

Program

7. ledna – 1. etapa: Lima – Pisco (331 km celkově/84 km rychlostní zkouška),
8. ledna – 2. etapa: Pisco – San Juan de Marcona (553 km/342 km),
9. ledna – 3. etapa: San Juan de Marcona – Arequipa (798 km/331 km),
10. ledna – 4. etapa: Arequipa – Moquegua/Tacna (511 km/352 km motocykly a čtyřkolky, 664 km/352 km automobily a kamiony),
11. ledna – 5. etapa: Moquegua/Tacna – Arequipa (776 km/345 km motocykly a čtyřkolky, 714 km/450 km automobily a kamiony),
12. ledna – volný den,
13. ledna – 6. etapa: Arequipa – San Juan de Marcona (838 km/317 km motocykly a čtyřkolky, 810 km/290 km automobily a kamiony),
14. ledna – 7. etapa: San Juan de Marcona – San Juan de Marcona (387 km/323 km),
15. ledna – 8. etapa: San Juan de Marcona – Pisco (575 km/360 km),
16. ledna – 9. etapa: Pisco – Pisco (409 km/313 km motocykly, čtyřkolky a automobily, 407/311 kamiony),
17. ledna – 10. etapa: Pisco – Lima (359 km/112 km).

foto: you tube

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient