Starostové diskutovali o nymburské nemocnici

Na začátku května proběhlo na radnici pravidelné setkání starostů obce s rozšířenou působností Nymburk. Starostové se seznámili s novinkami v oblasti veřejné správy – důležitými tématy bylo GDPR a změny ve stavebním zákoně. Úplně poprvé se mezi projednávanými body objevila i nymburská nemocnice, která své služby poskytuje lidem v širokém okolí.

Jednatelka Nemocnice Nymburk s. r. o. Ing. Alena Havelková přítomným přiblížila strukturu nemocnice a její fungování. “Ráda bych zdůraznila, že z celkového počtu hospitalizovaných pacientů je pouze 25 % nymburských občanů a zbývajících 75 % jsou občané s trvalým bydlištěm mimo Nymburk. V ambulancích je ošetřeno 66 procent pacientů z jiných obcí. Při vedení nemocnice se kromě kvalitní zdravotní péče, která je naší prioritou, zaměřujeme také na vyrovnané hospodaření a modernizaci. Na investice do budov a na nákup přístrojového vybavení je však potřeba více peněz, než které může nemocnice vydat,” upozorňuje Alena Havelková. V současné době jsou všechny investiční akce realizované v nemocnici hrazeny z rozpočtu města Nymburka.

Lékařský náměstek a primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Dušan Kolařík a zástupce primáře chirurgického oddělení MUDr. Vladimír Marek pak spolu se starostou města Nymburka Pavlem Fojtíkem přítomné starosty vyzvali, aby podpořili snahu o větší finanční podporu okolních obcí, jež by pomohla financovat rozvoj nymburské nemocnice.

Pro mnohé starosty zde zazněly úplně nové informace, neboť žili v přesvědčení, že na chodu nemocnice se podílí vedle pojišťoven daleko více subjektů. Někteří z přítomných starostů reagovali bezprostředně s tím, že užší spolupráci vítají a nebrání se ani finanční spoluúčasti. V počátku by se tak mělo dít na základě návrhu starosty města Nymburk prostřednictvím Memoranda a jeho projednání na zastupitelstvech jednotlivých obcí. Bezpochyby se jedná o krok správným směrem. V současné době se obce okresu Nymburk společně podílejí na zajištění autobusové a vlakové dopravní obslužnosti (180 Kč na osobu ročně) či na chodu sociálních služeb prostřednictvím Centra sociálních a zdravotních služeb Poděbrady (150 Kč na osobu ročně).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient