Search
Close this search box.

Starosta Turnova udělil medaile starosty, cenu obce a čestné občanství

V neděli v 18:00 hodin se v Kulturním centru Střelnice konal slavnostní večer ke 100. výročí republiky. Večerem provázela Eva Kordová. Starosta města Tomáš Hocke udělil medaile starosty, cenu obce a čestné občanství. Díla českých velikánů zazněla v podání Podkrkonošského symfonického orchestru.

Hosty na slavnostním večeru vítal sám starosta Turnova Tomáš Hocke, příchozím nabízel trikoloru či pamětní odznak.

Po zahájení byly uděleny jako první medaile starosty:

V oblasti společenské
Marie Meixnerová – za vynikající občanské aktivity v oblasti dobrovolnictví – výchova ke čtenářství „Pohádková babička“.

V oblasti spolkové a práci s mládeží
Vratislav Bivoj Tomášek – za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v Klubu Českých turistů a turnovském Junáku, udržení ducha a demokratických tradic těchto spolků.
Jiří Barchánek – za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v TJ Sokol Turnov a Klubu Českých turistů, udržení ducha a demokratických tradic těchto spolků.

V oblasti sportu
Pavel Mikeš – za práci a nadšení, které přinesl jako hlavní organizátor devatenácti ročníků mezinárodního mítinku Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově.

Zásluhy o demokracii
Aleš Zemene – za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech, signatáři a organizátorovi pochodů Nezávislého mírového sdružení, vše za činnost, která přinesla jeho osobě persekuci a nám všem ukázala cestu k demokracii.
Josef Tomsa – za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech, signatáři a organizátorovi pochodů Nezávislého mírového sdružení, vše za činnost, která přinesla jeho osobě persekuci a nám všem ukázala cestu k demokracii.

Cena obce za rok 2018 byla udělena Dr. Jindřichu Houžvičkovi, jednateli firmy CRYTUR, spol. s r.o. Crytur je jednou z předních světových společností zabývajících se výrobou a zpracováním syntetických krystalů se silným zaměřením na specializované aplikace a specifické projekty založené na vysokých odborných znalostech a úzké spolupráci ve výzkumu a vývoji. Pod jeho vedením společnost navýšila obrat 8x. Cryturu se dostává celosvětového uznání jako poskytovateli integrovaných řešení založených na krystalech pro vědu a průmysl.

Jindřich Houžvička poděkoval za ocenění s tím, že úspěšná firma může sídlit jen v úspěšném městě.

Čestným občanem města Turnova se stal Mgr. Dalibor Sehnoutka. Nominace je výrazem hluboké úcty k člověku, který patří mezi osobnosti města Turnova, které se dokázaly vzepřít totalitní moci a neustoupit od svých názorů a mravních zásad.

Dalibor Sehnoutka se narodil 20. prosince 1930 v Nymburce v rodině profesora matematiky na tamějším gymnasiu. Již od mládí působil ve skautském hnutí a vyznával jeho mravní a etické zásady. Po vystudování Filosofické fakulty UK v Praze, obor latina a historie, nastoupil tzv. na umístěnku v roce 1955 na střední zemědělsko-technickou školu v našem městě. Jako středoškolský pedagog externě učil také na dalších středních školách v Turnově.

Na základě svého smýšlení se v roce 1968 angažoval v Klubu angažovaných nestraníků KAN a snažil se prosazovat zásady skutečné demokracie. V Turnově byl KAN založen mezi prvními v zemi. Po vstupu okupačních vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nesouhlasil pan Sehnoutka s invazí sovětských vojáků.

Pro své postoje a jako členu KANU mu byla zakázána činnost ve školství, kultuře a veřejné činnosti. Nesměl pracovat a být zaměstnán v oblasti okresu Semily. Po složitém hledání zaměstnání začal pracovat v tiskárenském podniku Severografia Liberec. Po sedmi letech přešel na pobočku tiskárny v Turnově /dnešní Unipress/. Zde pracoval až do důchodového věku jako korektor textů.

Pan Dalibor Sehnoutka až po roce 1990 zjistil, že byl na seznamu v evidenci EZO – Evidence zájmových osob s dodatkem Blokovaná osoba II. stupně nebezpečnosti a zařazen do akce STB Norbert. V této evidenci byl společně s dalšími osobnostmi Turnova – Václavem Šolcem, Sergejem Solovjevem a Milanem Brunclíkem.

Po oceňování následoval koncert Podkrkonošského symfonického orchestru, který podtrhl sváteční atmosféru. Na programu byla díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Josefa Suka nebo Viléma Blodka. Následoval zasloužený dlouhý potlesk, na který orchestr reagoval ještě dvěma přídavky od Jaroslava Ježka.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient