Starosta Tišnova předal několik ocenění

U příležitosti státního svátku 28. října a zároveň 100. výročí vzniku Československa předal starosta města Tišnova Jiří Dospíšil několik ocenění.

Cenu města převzali:

Jaroslav Zelený – za celoživotní dílo a šíření dobrého jména naší vlasti i v zahraničí. Jaroslav Zelený je umělecký kovář oceněný ministerstvem kultury titulem Mistr uměleckého řemesla. S jeho díly se můžeme setkat na řadě míst v ČR (Dukovany, hotel Voroněž v Brně, Zvonařka, Žďár nad Sázavou, Přibyslav). Jeho práce byly také součástí výstav EXPO v Bruselu a v Montrealu.

Radomír Bárta – za vynikající úspěchy na poli výtvarného umění. Radomír Bárta se vyučil uměleckému kovářství. Dosáhl uměleckých úspěchů i v zahraničí – účastnil se prestižního veletrhu umění a řemesel v Mnichově. Vystavoval v Japonsku, Dubaji atd. V letošním roce oslavil jubilejní šedesátiny.

PhDr. Irena Ochrymčuková – za společenský a kulturní přínos pro město Tišnov a obnovení udržení lidových tradic v našem regionu. Jejím životním cílem je rekonstrukce lidových oděvů a obnova, prohloubení a udržení lidových zvyků na Tišnovsku. V letošním roce oslavila jubilejní šedesátiny.

Čestné občanství bylo uděleno těmto osobnostem:

Mons. Josef Šindar (in memoriam) – za mnohaleté příkladné a obětavé působení v tišnovské farnosti. Za vytváření atmosféry porozumění, úcty a tolerance mezi lidmi různého ideového zaměření, za vynikající dlouholetou spolupráci s městem Tišnovem a za mimořádný kulturní přínos, především v oblasti poznání historie, literatury a celkové kultury Lužických Srbů, čímž významně přispěl k prezentaci města Tišnova jak v rámci České republiky, tak i v zahraničí.

Manželé Oldřich a Josefa Kothbauerovi (in memoriam) – za protinacistickou činnost. Oldřich Kothbauer byl jedním z nejvýznamnějších tišnovských odbojářů za 2. světové války. Roku 1945 mu bylo uděleno prezidentem Československé republiky vojenské vyznamenání (Československý válečný kříž 1939). Také jeho žena Josefa se aktivně podílela na protinacistické činnosti a byla členkou Legionářsko-zbrojovácké odbojové skupiny Tišnov.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!