Search
Close this search box.

STAN zvažuje žalobu na prezidenta pro velezradu

Poslanci a senátoři za Hnutí Starostové a nezávislí uvažují o podání ústavní žaloby pro velezdradu na prezidenta Miloše Zemana. Nelíbí se jim jaký zaujal postoj ohledně případu Skripal a s tím související kauza Novičok.

Prezident Miloš Zeman v pondělí požádal BIS (Bezpečnostní informační služba), aby pátrala, zda-li se někdy v minulosti Novičok v Česku vyráběl nebo skladoval. Novičok je bojová látka, kterou byli začátkem března v Británii otráveni ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Rusko následně uvedlo, že Česká republika patří mezi země, kde se novičok vyvíjel.

Podle slov předsedy poslaneckého klubu STAN Jana Farského se Miloš Zeman nesnaží vyvrátit ruskou dezinformaci o výskytu plynu Novičok na českém území. Prezidentovo chování vnímá jako zapojení se do dezinformační kampaně Ruska. „Jestli kompetentní ministr řekl, že nervový plyn nepochází z naší země, ale prezident přesto pověří BIS vyšetřováním, čímž ministrovo prohlášení rozporuje, pohybuje se na hranici vlastizrady. Senát by měl jednat,“ uvedl na svém twitteru předseda STAN Petr Gazdík. Zároveň tak připomněl slova ministra zahraničí Martina Stropnického, který se ohradil proti tomu, že by se měl jed Novičok nacházet na českém území.
I další pravicové strany se vymezily proti slovům Miloše Zemana: „Míra zrádcovské servility prezidenta ČR vůči cizí mocnosti překročila všechny meze. Vláda ČR by měla uložit BIS zpracovat analýzu, jak velkým bezpečnostním rizikem je ruská rezidentura na Pražském hradě. A na základě té zprávy konat,“ nebral si servítky na svém twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ústavní žalobu může podat Senát, pak by jí řešil Ústavní soud.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient