Search
Close this search box.

Spolek Maryška z Bohumína vydává v edici e-knihy sbírku básní Jana Nohy

Zapomenuté básně. Bohumínský spolek Maryška vydává v edici e-knihy sbírku básní Jana Nohy, kterou sestavila spisovatelka Alena Mrázová. Český básník Jan Noha se narodil 26. listopadu 1908, sbírka vychází k výročí jeho narození. Spolu s 21 básněmi v ní najdete odkaz na první vydání s fotografiemi a taky link na video s herečkou Gabrielou Vránovou, recitující verše Jana Nohy.

Editorial: jednadvacet poetických pohlazení

Vydání básní Jana Nohy, ať už knižní nebo elektronické, je pro mě osobně velmi citovou záležitostí. Řízením osudu jsem se totiž jednoho krásného dne, v 80. letech 20. století, stala manželkou spisovatelova syna Jana a ocitla se tak v rodině básníka, kde odkaz jeho díla byl a je dodnes více než hmatatelný. Proto bylo logické, že právě já jsem v roce 2008 sestavila sbírku z jeho „zapomenutých“ básní k 100. výročí narození a spolu s dobrými přáteli i příznivci autorovy tvorby, jsme pak uskutečnili vzpomínkový večer poezie, na kterém promluvil znalec Nohova díla PhDr. Erich Renner a verše recitovala herečka Gabriela Vránová.

A protože dobrých veršů není nikdy dost, využívám té sympatické možnosti Bohumínského spolku Maryška vydávat elektronické knihy a posílám do světa právě ve dnech 110. výročí narození Jana Nohy jeho nestárnoucí překrásné básně. Ano, překrásné. Ony totiž některé z nich dokonce kolují na sociálních sítích ve chvílích, kdy se lidé potřebují navzájem povzbudit či obdarovat, především báseň: „Jeden druhému“. Některé Nohovy verše natolik zlidověly, že lidé pomalu zapomněli, kdo je vlastně napsal, nebo je mylně vkládají do úst někomu jinému, třeba Janu Werichovi v případě „Smutného naučení“ – „Kdo žije jenom pro sebe, ošidí jiné o sebe, ošidí sebe o jiné a zakrní a zahyne“.

Ale žít jenom pro sebe, to my přece nechceme, protože jak pravil básník „Každý má někoho“ a „Člověk člověku v životě je vším. Nejvíce láskou, kterou nechce zpět…“ Pojďme se vzájemně obohatit krásou poezie. Básník k nám promlouvá, energie a síla jeho slov je stále přítomná. Nechme se jí okouzlit.
PhDr. Alena Mrázová, v Praze 26. 11. 2018

O autorovi

Jan Noha se narodil 26. 11. 1908 v Benešově u Prahy v rodině místního ševce. Prožil velmi chudé dětství, poznamenané útrapami 1. světové války. Ještě jako malý chlapec ztratil matku, tři ze sedmi sourozenců a později také otce. Přesto čerpal sílu z kořenů v rodině plné lásky a měl velkou podporu svých sester, když jako učedník typografie, v Jindřichově Hradci, projevil básnický talent. Tehdy byl ovlivněn proletářskou poezií, podobně jako mnoho jeho generačních souputníků, ovšem jeho básně vždy odrážely hluboké vlastní niterné prožitky a záblesky lyriky. Pro děti Jan Noha napsal spousty krásných veršů, hříček a průpovídek, mnohé z nich dodnes nacházíme v čítankách a sbírkách básniček pro malé čtenáře. Ve zralém věku se v jeho tvorbě objevují se stále větší naléhavostí otázky existence, smyslu bytí, lidského života. Bylo to jistě způsobeno i zápasem se zákeřnou chorobou, které podlehl 19. 1. 1966. Čteme-li však pozorně Nohovy verše, v poselství zakletém mezi řádky cítíme, že myšlenkám o smyslu lidského bytí byl básník věrný vždycky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient