Zapomenuté básně. Bohumínský spolek Maryška vydává v edici e-knihy sbírku básní Jana Nohy, kterou sestavila spisovatelka Alena Mrázová. Český básník Jan Noha se narodil 26. listopadu 1908, sbírka vychází k výročí jeho narození. Spolu s 21 básněmi v ní najdete odkaz na první vydání s fotografiemi a taky link na video s herečkou Gabrielou Vránovou, recitující verše Jana Nohy.
Editorial: jednadvacet poetických pohlazení
Vydání básní Jana Nohy, ať už knižní nebo elektronické, je pro mě osobně velmi citovou záležitostí. Řízením osudu jsem se totiž jednoho krásného dne, v 80. letech 20. století, stala manželkou spisovatelova syna Jana a ocitla se tak v rodině básníka, kde odkaz jeho díla byl a je dodnes více než hmatatelný. Proto bylo logické, že právě já jsem v roce 2008 sestavila sbírku z jeho „zapomenutých“ básní k 100. výročí narození a spolu s dobrými přáteli i příznivci autorovy tvorby, jsme pak uskutečnili vzpomínkový večer poezie, na kterém promluvil znalec Nohova díla PhDr. Erich Renner a verše recitovala herečka Gabriela Vránová.
A protože dobrých veršů není nikdy dost, využívám té sympatické možnosti Bohumínského spolku Maryška vydávat elektronické knihy a posílám do světa právě ve dnech 110. výročí narození Jana Nohy jeho nestárnoucí překrásné básně. Ano, překrásné. Ony totiž některé z nich dokonce kolují na sociálních sítích ve chvílích, kdy se lidé potřebují navzájem povzbudit či obdarovat, především báseň: „Jeden druhému“. Některé Nohovy verše natolik zlidověly, že lidé pomalu zapomněli, kdo je vlastně napsal, nebo je mylně vkládají do úst někomu jinému, třeba Janu Werichovi v případě „Smutného naučení“ – „Kdo žije jenom pro sebe, ošidí jiné o sebe, ošidí sebe o jiné a zakrní a zahyne“.
Ale žít jenom pro sebe, to my přece nechceme, protože jak pravil básník „Každý má někoho“ a „Člověk člověku v životě je vším. Nejvíce láskou, kterou nechce zpět…“ Pojďme se vzájemně obohatit krásou poezie. Básník k nám promlouvá, energie a síla jeho slov je stále přítomná. Nechme se jí okouzlit.
PhDr. Alena Mrázová, v Praze 26. 11. 2018
O autorovi
Jan Noha se narodil 26. 11. 1908 v Benešově u Prahy v rodině místního ševce. Prožil velmi chudé dětství, poznamenané útrapami 1. světové války. Ještě jako malý chlapec ztratil matku, tři ze sedmi sourozenců a později také otce. Přesto čerpal sílu z kořenů v rodině plné lásky a měl velkou podporu svých sester, když jako učedník typografie, v Jindřichově Hradci, projevil básnický talent. Tehdy byl ovlivněn proletářskou poezií, podobně jako mnoho jeho generačních souputníků, ovšem jeho básně vždy odrážely hluboké vlastní niterné prožitky a záblesky lyriky. Pro děti Jan Noha napsal spousty krásných veršů, hříček a průpovídek, mnohé z nich dodnes nacházíme v čítankách a sbírkách básniček pro malé čtenáře. Ve zralém věku se v jeho tvorbě objevují se stále větší naléhavostí otázky existence, smyslu bytí, lidského života. Bylo to jistě způsobeno i zápasem se zákeřnou chorobou, které podlehl 19. 1. 1966. Čteme-li však pozorně Nohovy verše, v poselství zakletém mezi řádky cítíme, že myšlenkám o smyslu lidského bytí byl básník věrný vždycky.