Přes 92 procent respondentů dotazníkového šetření o stavu kultury v Plzni uvedlo, že je zcela či částečně spokojeno s nabídkou kulturního dění v krajské metropoli. Nespokojeno, i jen částečně, je pak okolo sedmi procent respondentů. Vyplynulo to z průzkumu spokojenosti občanů Plzně s kulturní nabídkou, který realizoval v letošním roce Odbor kultury Magistrátu města Plzně ve spolupráci s Centrem pro komunitní práci západní Čechy jako podkladový materiál k přípravě Programu rozvoje kultury města Plzně na období 2020–2030. Ten byl společně s návrhem Programu rozvoje kultury prezentován na III. Kulturním fóru v Klempírně DEPO2015 ve středu 4. dubna. Sešli se zde nejen zástupci města Plzně, městských obvodů, Plzeňského kraje, významných kulturních institucí, ale též zájemci z řad kulturní i laické veřejnosti.
Centrum pro komunitní práci západní Čechy, zpracovatel průzkumu, obdržel celkem 1416 odpovědí. Ze šetření vyplynulo, že s kulturou v Plzni jsou obecně spokojenější starší spoluobčané, většina dotázaných je spokojena s dostatečnou kulturní nabídkou různých žánrů. Informovanost o kulturních akcích je též uspokojivá, dosahuje 64 procent. Plzeňany a návštěvníky zajímají především kulturní akce ve veřejném prostoru, nabídka divadel, kin a výstavy. Nejmenší zájem je o diskotéky, kluby pro mladé, taneční zábavy a plesy. Z fungování kulturních institucí byly nejlépe hodnoceny knihovny, divadla a kina v Plzni. Návštěvníci kulturních akcí v Plzni nejraději navštěvují zdejší divadla, akce ve veřejném prostoru, jako je Živá ulice, Pilsner fest či trhy, kina, Měšťanskou besedu, DEPO2015, ale také menší kulturní zařízení – Papírnu a Moving Station.
„V otevřených odpovědích respondenti, na otázku s čím jsou nejvíce spokojeni, odpovídali, že s divadly, různorodostí kulturní nabídky a akcemi ve veřejném prostoru. Naopak nespokojeni jsou s repertoárem Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, informovaností o kulturních akcích a také chybějící infrastrukturou pro kulturu,“ vysvětlila Květuše Sokolová, vedoucí magistrátního odboru kultury.
Sběr dat probíhal v lednu až březnu 2018 ve všech městských obvodech a výsledky budou po finálním zpracování a komparaci se závěry dotazníkového šetření z roku 2010 prezentovány v druhé polovině dubna na webu města.