Search
Close this search box.

Spisovatelka Michaela Klevisová navštívila knihovnu v Hustopečích

Březnovým hostem Literární kavárny v Městské knihovně Hustopeče byla známá spisovatelka Michaela Klevisová, dvojnásobná držitelka Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku.

Autorka, sama vášnivá čtenářka detektivek, se v 27 letech rozhodla, že zkusí napsat knihu s detektivní zápletkou a nakladatel její prvotinu ihned vydal. „První detektivka je ze staré vilové čtvrti v Praze, druhá se odehrává v penzionu na okraji Prahy i v zákulisí během natáčení seriálu, třetí knížka zase v dostihovém prostředí. Poté už mě Čechy přestaly bavit a děj dalších knih jsem zasadila do Holandska a Norska,“ vysvětlila různorodost lokalit v knihách Klevisová. Přesto mají knihy jedno společné. A tím je hlavní postava detektiva Josefa Bergmana. „Je to starší pán, takový kliďas. Chtěla jsem vytvořit protipól k současnému typu detektivů, kteří musí být drsní a často mají problémy s alkoholem. Vytvořila jsem proto opačný typ: normálního člověka, který to má v hlavě srovnané a je to obyčejný český sympaťák,“ dodala.

Kromě detektivních příběhů píše spisovatelka i povídkové sbírky, jejichž tématem jsou kočky a milovníci koček. „Potřebovala jsem si po třetí detektivce odpočinout od psaní o vraždách a špatných věcech. Tak jsem začala psát povídky o mých oblíbených kočkách. Dokonce se mi ozývají čtenáři, že díky mým příběhům začali mít kočky rádi,“ uvedla Klevisová. Autorka v současné době píše další knihu a opět přichází na řadu detektiv Bergman, tentokrát bude vyšetřovat případ v Beskydech.
Nejen návštěvníci Literární kavárny, ale všichni, kteří do knihovny zavítají, mají možnost zhlédnout ve vestibulu prodejní výstavu maleb s názvem Pro radost. „Jsou to obrazy z galerie manželů Vojtkových. Při této příležitosti nás napadlo, že uděláme výjimku a hostem dubnové Literární kavárny bude malíř Antonín Vojtek,“ pozvala knihovnice Jana Unverdorbenová.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient