Spisovatel Josef Špidla pokřtí svou knihu v Knihovně Karla Dvořáčka

Hoř, ohýnku, o mou duši se už čerti perou. Tak se jmenuje nová kniha spisovatele a bývalého novináře Josefa Špidly, která přichází na pulty knihkupectví. Vypráví o jedné z největších tragédií města Vyškova – požáru z roku 1753. A nejen o tom.

S náklady na její vydání pomohla také individuální dotace, kterou letos schválili vyškovští zastupitelé. Její křest se uskuteční v pondělí 17. prosince v 16.30 v Knihovně Karla Dvořáčka, kde ji bude možné i zakoupit.

Román se věnuje událostem 18. století, autor předtím napsal knihu Krvavý měsíc nad horou Liliavou, jejíž děj zasadil do 17. století. „O následujících stoletích, 19. a 20., vyšla celá řada odborných knih, článků, statí, monografií, studií. Mrzelo mě, že právě 17. a 18. století stojí trošku v pozadí, že se k nim chováme takříkajíc macešsky, přestože se v této době událo tolik dramatických a zajímavých epizod. Vždyť tímto kdysi krásným biskupským městem, ležícím na strategické moravské křižovatce, kráčela historie, která si zaslouží více pozornosti. Jsem rád, že jsem ji mohl alespoň takto přiblížit široké čtenářské veřejnosti a upozornit na ni,“ přiblížil spisovatel Špidla.

Čtenáři najdou také zajímavou obrazovou přílohu. „Jako každý autor přivítám, když se kniha bude líbit. Vedle regionální historie je v ní popsána řada událostí, na které se už téměř pozapomnělo (nebo chtělo zapomenout) a přitom úzce souvisí s naším krajem i příběhem,“ doplnil vyškovský spisovatel.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.

Jak se rodí pamětní mince? Poodhalte tajemství ražby mincí

Mince provázejí lidstvo již více než dvě tisíciletí. Nástroje používané pro výrobu mincí se za tu dlouhou dobu sice výrazně proměnily, některé věci ale přetrvávají. Ať už jde o klasické oběživo či mince pamětní, stále se jedná o poměrně složitý proces, který v sobě snoubí uměleckou, řemeslnou i čistě technologickou stránku.