Oslavy vzniku Československa vyvrcholí koncertem

Oslavy stoletého výročí vzniku Československa vyvrcholí v Moravskoslezském kraji 4. prosince velkolepým koncertem Janáček a Tři Tygři. Dvouhodinový program bude v aule Gong klást důraz především na osobnosti kultury moravskoslezského regionu, které odtud během posledních sta let vzešly. Akci financuje Moravskoslezský kraj.

„Náš region bývá, jak se říká, na první dobrou nazýván krajem průmyslovým. Toto tvrzení nebudu nikomu vyvracet, i když je fakt, že se image našeho kraje za poslední roky výrazně změnila. Jeho zaměření na hutní průmysl se postupně vyvíjí směrem k novým technologiím a výrazně se také prohloubila kulturnost regionu. Stačí si uvědomit, kolik se u nás koná významných kulturních akcí, za kterými k nám přijíždějí hosté nejen z ostatních koutů republiky, ale také ze zahraničí. Oslavy 100 let republiky v Moravskoslezském kraji symbolizovala trikolora, kterou jsme rozsvítili během Colours of Ostrava na Bolt Tower v Dolních Vítkovicích. Po koncertě, kterým oslavy vzniku republiky vyvrcholí, trikolora na věži zhasne,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Akce se kromě něj zúčastní i další zástupci kraje, například 1. náměstek hejtmana Lukáš Curylo. „Nadchl mě podtitul koncertu, který je naprosto výstižný. Stoletá komedie kultury. Večer se sice bude věnovat regionálním umělcům posledních sta let, ale zcela jistě bez patosu nebo přehnané vážnosti. Těším se na příjemný večer plný kvalitní hudby, ale taky humoru,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo a dodal, že na akci vystoupí například Janáčkova filharmonie, David Stypka s kapelou Bandjees či improvizační divadelní soubor Tři Tygři. „Jeho čtyři členové se nezvykle ujmou rolí moderátorů“, vysvětlil předseda spolku Společnost pro kulturu a umění Ladislav Vrchovský, který akci pořádá.

Koncert se v Multifunkční aule Gong uskuteční 4. prosince. V programu se objeví řada dalších zvučných jmen moravskoslezské kulturní scény. Kompletní program pořadatelé zveřejní v nejbližší době. “Dlouhé týdny jsme se snažili extrahovat z obrovského množství významných kulturních osobností to podstatné. Některé autory vzpomeneme během programu, díla jiných v sále přímo zazní. Na mnoho další místo během samotného koncertu nezbude. Proto chystáme ve spolupráci s vedením kraje i obsáhlou publikaci. Ta bude mnohem detailněji mapovat kulturní dění v regionu za posledních 100 let,” doplnil Ladislav Vrchovský.

Režisérkou slavnostního koncertu, kterým v Moravskoslezském kraji oslavy republikového jubilea vyvrcholí, je umělecká šéfka v Divadla Petra Bezruče Janka Ryšánek Schmiedtová. „Připravujeme program tak, aby divák prošel kulturní historií Ostravy s elegancí i radostí. Aby si užil hudbu všech žánrů i se zasmál se čtveřicí zkušených improvizátorů, kteří se originálně ujmou funkce moderátorů. O milá překvapení během večera jistě nebude nouze, a tak si na začátku prosince určitě společně užijeme v Gongu krásný večer. Večer, kdy Moravskoslezský kraj a jeho kultura bude středem našeho světa,“ řekla režisérka koncertu Janka Ryšánek Schmiedtová.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz