Sparta zvládla těžký duel, stále má šanci být třetí

Sparta versus Olomouc, nebo-li boj o co nejlepší nasaszení do evropských pohárů. Sparta je po výhře čtvrtá, ztrácí bod na třetí Jablonec. Olomouc je pátá se stejným počtem bodů jako Sparta (52).

Sparta Praha – Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Tento duel byl pro domácí speciální v tom, že se před svými fanoušky loučila hrající legenda klubu David Lafata. Tento ostrostřelec nasázel ve sparťanském dresu během pěti let úctihodných 112 branek! v této sezoně však už příliš branek nepřidal, už totiž tolik šancí od trenérů nedostával a zpravidla naskakoval do zápasu z lavičky.

První zajímavá akce nastala už ve 3. minutě po spolupráci Stanciua a Šurala, ale olomoucký brankář Buchta se nenechal překonat. Minutu na to znova „hořelo“ před hanáckou brankou, ale Costa (po přihrávce Stanciua) zakončoval vedle. V 7. minutě se v akci ukázali i Olomoučtí, ale dvojice Řezníček, Zahradníček na sparťanského brankáře Nitu nevyzrála.

Poté se delší dobu nic podstatného nedělo, až ve 23. minutě se Šural po přihrávce (opět!) Stanciua jen tak tak že neprosadil. Ve 38. minutě došlo k vyloučení olomouckého Vepřeka, který neudržel nervy po souboji se Šuralem a sparťanského hráče zezadu podkopl.

První a vlastně jediný gól zápasu přišel hned minutu po začátku druhé půle. Kanga skvěle uvolnil na pravém křídle Ben Chaima, který předložil míč Šuralovi, který stál v podstatě sám před brankou a nezaváhal – 1:0.

Pak se dvakrát předvedl domácí Kanga, nejdříve zkoušel z velké dálky překopnout vyběhnuvšího brankáře a poté našel skvělou přihrávkou Ben Chaima, který ale nakonec vystřelil z velkého úhlu.

Pak už došlo ke zmiňované slávě, na hřiště nastoupi David Lafata, kterého diváci přivítali obrovským aplausem.

V 68. minutě se opět předvedl dalekonosnou střelou Kanga, ale ani tentokrát mu nebylo přáno se zapsat mezi střelce. Za tři minuty mohl dát svou 199. branku v lize Lafata, ale brankář Buchta to nedopustil. A znovu za několik minut prokázal své kvality Buchta, tentokrát na něj nevyzrál Štětina. Ke konci zápasu měl ještě šanci Šural, ale skóre už se neměnilo.

„Sparta vyhrála zaslouženě, ale musím poděkovat hráčům za výkon a práci, kterou tady odvedli. Hlavní cíl byl, abychom hráli aktivně a sebevědomě. Za druhý poločas bych ale hráčům menší kvalitu a sebevědomí vytknul, protože Sparta byla porazitelná. Jsem přesvědčený, že kdybychom hráli v plném počtu, tak bychom tady určitě bod získali. K rozhodčímu se vyjadřovat nebudu, ale jedna žlutá byla naprosto zasloužená, další ale předcházel jasný faul na Vepřeka. Nemáme se za co stydět a odjíždíme s pocitem dobře vykonané práce. Ve třetí místo musíme věřit, fotbal je o překvapení. Výsledek ze Slavie je obrovské překvapení a vzhledem k jejich nedávné konfrontaci v poháru až zarážející. Ale musíme věřit, vyhrát a počkat, na co nám to bude stačit,“ řekl trenér SK Sigma Václav Jílek.

„Jediná kaňka na zápase je to, že jsme nevyhráli větším rozdílem. Situací jsme na to měli dost, dokonce i v předfinální fázi, kdy se to dalo vyřešit kvalitní přihrávkou až do prázdné branky. Ale odehráli jsme dobrý zápas proti těžkému soupeři, Olomouc má velice silný střed obrany a nedostává moc gólů. Šancí jsme ale i přesto měli moře na to, aby zápas skončil daleko větším rozdílem,“ řekl trenér Sparty Pavel Hapal.

Branka: 46. Šural. Rozhodčí: Příhoda – Paták, Kubr. ŽK: Plavšič, Štetina – Vepřek, Jemelka. ČK: 38. Vepřek. Diváci: 14 297.

Sparta: Nita – Zahustel, Costa, Štetina, Frýdek – Plavšič (86. Sáček), Kulhánek, Stanciu (59. Lafata), Kanga, Ben Chaim (64. Vatajelu) – Šural. Trenér: Hapal.
Olomouc: Buchta – Hála, Radakovič, Jemelka, Vepřek – Zahradníček (62. Manzia), Houska, Plšek (74. Moulis), Kalvach, Falta – Řezníček (46. Texl). Trenér: Jílek.