Sparta těsně podlehla Mladé Boleslavi

První bitva po reprezentační pauze přinesla pro hokejisty Sparty hořkou porážku. Do libeňské O2 areny zavítala třináctá Mladá Boleslav, které se podařilo svěřence lodivoda Uweho Kruppa udolat a po těsném výsledku 5:3 si odvést domů všechny body. Sparťané sice šli v polovině utkání do vedení 3:2, ale Bruslařský klub dál bojoval a pátou trefu přidal při sparťanské pwer play do prázdné branky.

Do prvního střetnutí po reprezentační pauze vstoupila lépe Sparta, která si nad soupeřem udržovala mírnou převahu a vypracovávala si nebezpečnější šance. Už v páté minutě mohl otevřít skóre Sill, jehož pokus z bezprostřední blízkosti brankoviště Krošelj vykryl se štěstím. Krátce poté chtěl na druhém konci ledu za Machovského pryž lišácky propašovat Pacovský, ani on ale neuspěl.

Krošelj měl sice v prvním dějství více práce než jeho protějšek, jako první ovšem paradoxně šli do vedení hosté. Těm se podařilo přesilovku po vyloučení Blaina za nedovolené bránění přetavit v úvodní trefu poté, co Michal Vondrka rozvlnil ranou z pravého kruhu pro vhazování síť pražské svatyně. Vstřelená branka svěřence trenérského dua Hořava–Rulík sice nakopla, další trefu však na své konto už do sirény přidat nestihli.

Odpověď domácích na sebe moc dlouho čekat nenechala. Čtyři a půl minuty po startu druhého dějství totiž slovinského strážce mladoboleslavské klece překvapil nahozením od modré čáry Jan Košťálek a rázem bylo opět vyrovnáno. Produktivní bek byl při chuti a okamžitě se snažil prosadit podruhé, tentokrát zblízka, jeho zakončení ovšem minulo branku.

Košťálek svým zásahem odstartoval gólové hody. Za hosty se nejprve nenápadnou střelou po vyhraném vhazování před Machovským prosadil Lukáš Pabiška, a rychle jim tak vrátil ztracený náskok. Na odezvu sparťanů se tentokrát ale čekalo ještě kratší dobu – těsně po vypršení přesilovky srovnal Andrej Kudrna, na jehož přesnou ránu nedlouho poté navázal Jeremie Blain. Střela z prostoru mezi kruhem a hranicí pásma proklouzla Krošeljovi mezi betony, a Pražané tak šli poprvé v zápase do vedení. Stav 3:2 vydržel až do konce prostřední periody.

Boleslav skládat zbraně rozhodně nehodlala. Do třetího dějství vstoupila pravou nohou a po lehce kontroverzním zásahu Davida Bernada smazala hubené sparťanské vedení. Následně se jí povedlo s přehledem ubránit oslabení po vykázání Němečka a pár sekund na to si dokonce sama vyzkoušela hru v početní výhodě, kterou se jí přes veškerou snahu nepodařilo využít.

Hosté si udržovali převahu i po většinu druhé poloviny třetiny, překonat Machovského se jim ale dlouho nedařilo. Ani Pražané nemohli najít recept na mladého Groha, který v sedmačtyřicáté minutě v bruslařském brankovišti vystřídal svého zkušenějšího kolegu. Rozuzlení dramatu přišlo až tři minuty před koncem – Michal Vondrka přidal v čase 57:01 na svou pažbu druhý zářez a rozhodl o vítězi středečního střetnutí. Definitivně pak gólem do prázdné branky osud utkání zpečetil znovu Michal Vondrka, a zkompletoval tak svůj hattrick.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Musím pogratulovat Milošovi (Hořavovi) ke třem bodům. V první třetině byli hráči obou týmů čerství, ve hře byla spousta energie, byl to dobrý hokej. Ale my jsme udělali chybu při bránění přesilovky soupeře. Ve druhé třetině jsme dali pár gólů, některé trochu kuriózní, což se nám často nestává. Dostali jsme tak šanci vrátit se do zápasu, ale bylo to pořád hodně těsné. A my jsme dnes udělali až příliš mnoho chyb.“
Miloslav Hořava (BK Mladá Boleslav): „Přijeli jsme k nejlepšímu mužstvu extraligy. Myslím, že Sparta byla celý zápas lepší, my jsme vytěžili z minima maximum a zápas se nám podařilo vyhrát. Ale byla to spíš otázka štěstí než výkonu. Že bychom Spartu přehráli, to v žádném případě. Ale jsme rádi. Hráči do toho dali potřebné úsilí a byli odměněni třemi body.“

HC Sparta Praha – BK Mladá Boleslav 3:5

Branky a nahrávky: 25. Košťálek (Blain, Forman), 32. Kudrna (Říčka, Vrána), 33. Blain (Dvořák) – 18. Vondrka (Skalický), 28. Pabiška (Dlapa), 45. Bernad (Klepiš, Skalický), 58. Vondrka (Skalický), 60. Vondrka (Klepiš). Rozhodčí: Šír, Hradil – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 7 910. Střely na branku: 23:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:5. Nejlepší hráči utkání: Andrej Kudrna – Michal Vondrka.
HC Sparta Praha: Machovský – Dvořák, Blain, Košťálek, Gregorc, Voráček, Delisle – Kumstát, Pech (A), Říčka – Forman, Sill, Jarůšek – Buchtele, Vrána (C), Kudrna – Pšenička, Smejkal, Beran – Rousek.
BK Mladá Boleslav: Krošelj (47. Groh) – Kotvan, Bernad, Hanzlík (A), Pláněk, Němeček, Kurka, Dlapa – Vondrka (C), Klepiš (A), Skalický – Pacovský, Musil, Látal – Šťastný, Knotek, Procházka – Pabiška, Najman, Kousal.