Search
Close this search box.

Spalničky se vrací zpátky do Čech, zatím to však není epidemie

V posledních dvou letech zaznamenávají lékaři v České republice zvýšený počet dětí, které onemocní spalničkami.

Nejvíce případů tohoto onemocnění se objevilo v Praze. Z letošních šedesáti případů jich na naše hlavní město připadá celých 48. Počet onemocnění tak rok od roku stoupá, protože celkově v roce 2016 bylo jen kolem deseti případů.
Podle šéfa pražských hygieniků se to především týká dětí, které ještě nedosáhly věku k očkování (očkuje se od 15 měsíce života) či dětí, u kterých bylo očkování odloženo nebo dokonce rodiči odmítnuto.

Podle lékařů nastalo zvýšení onemocnění spalniček z toho důvodu, že rodiče už nedávají očkovat své děti proti této nemoci, tak jak to bylo dříve obvyklé. Přitom neočkování je vnímáno jako přestupek, který je ohodnocen pokutou 10 000 Kč. Neočkované děti zpravidla ani nebývají přijímany do školek.

Pro očkování proti spalničkám se používá vakcína, která v sobě obsahuje i protilátky proti příušnicím a zarděnkám.

Spalničky se mohou šířit díky přímému kontaktu s nemocným, ale i vzduchem. Pacient může být přenašečem i skoro týden.

Hlavní příznaky jsou jako u klasických onemocnění, tzn. horečka, kašel a rýma. Pak ale může přijít i zarudnutí očí a v ústech bolestivé bílé skvrny. Poté se objeví pro spalničky typické červené skvrny na celém těle.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient