Soutěž Jižní Morava čte již zná své vítěze

Napadlo vás někdy, co bude s Blanskem za 100 let? Pokud ne, nevadí. Některé děti z Blanska a okolí o tom totiž přemýšlely. Téma „Moje město, můj kraj za 100 let“ bylo totiž tematickou výzvou pro mladé talentované autory ve věkovém rozmezí 4–15 let v rámci soutěže Jižní Morava čte, která letos proběhla již třetím rokem v celém Jihomoravském kraji, a to pod záštitou brněnské Moravské zemské knihovny.

Svým představám mohli dát zapojení tvůrci v různých kategoriích podobu literární, výtvarnou nebo audiovizuální. Ve svých pracích dokázali, že jim nechybí ani fantazie ani zájem o budoucnost světa.

Ve čtvrtek 29. listopadu proběhlo v blanenské knihovně slavnostní vyhlášení vítězů místního kola soutěže. Za hojného počtu mladých autorů, jejich rodičů, pedagogů a dalších podporovatelů byly nejlepší práce zaslouženě odměněny.

Ze zapojených škol bylo nejvíce oceněných žáků ze ZŠ Salmovy, dále ze ZŠ TGM a ZŠ Sloup. Zapojili se však i jednotlivci – např. pětiletý Kryštof Komárek, který se umístil na 2. místě v kategorii nejmladších dětí, vytvořil papírovou postavu téměř větší než on sám a nazval ji „Ufon Martin aneb Blansko za 100 let existuje už jen v břiše mimozemšťana, který snědl všechny domy i pár planet“.

Nechyběly ani bohatě ilustrované prostorové knihy psané ve verších i v próze. V literární soutěži se děti představily s krátkými povídkami, někdy katastrofického ladění, jindy humorného charakteru. Krátké audiovizuální snímky pak upozorňovaly na nutnost změny již v současnosti.

Vítězové výtvarné kategorie nejmladších kolektivů ve věku 4–7 let Jakub a Jáchym Pernicovi.

Na závěr nezbývá než pogratulovat všem zúčastněným. Oceněná díla budou k vidění na dětském oddělení blanenské knihovny.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak