Search
Close this search box.

Soud rozhodl, že senior byl nezákonně hospitalizován na psychiatrii. Dostane odškodné více jak sto tisíc

Brněnský krajský soud rozhodl, že Psychiatrická nemocnice Brno musí seniorovi zaplatit 120 tisíc korun jako odškodné za to, že ho nezákonně hospitalizovala.

V roce 2013 a poté ještě o dva roky později (vždy dvakrát) přivezla záchranka staršího muže na psychiatrii a držela ho tam vždy více jak týden. Muž se dostal do „blázince“ pokaždé poté, co dcera zavolala na polici, že je otec ohrožuje. „Byl stejným způsobem odvezen s tím, že je agresivní. Nemocnice si vůbec nevzala ponaučení a pořád mechanicky postupovala stejně bez ověření skutečnosti,“ podotkla u soudu advokátka, která si myslí, že rodina zneužívala hospitalizaci muže a léčebna tomu nijak nezabránila.
Psychiatrická nemocnice se však brání, že má omezené možnosti ověření skutečného stavu pacienta. „Soud by měl vzít v potaz širší kontext rozhodnutí, neboť nemocnice ve strachu z možných sankcí nemusí převzít pacienta a pak dojde k nějaké tragické události,“ varoval zástupce psychiatrické nemocnice Lukáš Prudil.

Senior požadoval po psychiatrii milion korun, Městský soud v Brně mu však určil jen 75 tisíc korun. Proti tomu se však senior odvolal. Stejně tak ale nemocnice, která požadovala zamítnutí nároku.
Nyní tedy Krajský soud určil Psychiatrické nemocnici zaplatit muži 120 000 korun. „Přisouzená náhrada není likvidační, nemocnice by se měla snažit pečlivě předcházet podobným zásahům. Žalobce musel strpět jistou míru nepohodlí, co se týče stravování a hygieny, ovšem v jeho pobytu nelze spatřovat tak zavrženíhodné prvky dosahující intencí krutého a ponižujícího zacházení, jak se snažila žaloba tvrdit,“ vysvětlil soudce Ryška.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient