Search
Close this search box.

Snížená viditelnost chodce může vést k tragickým následkům

V uplynulých týdnech policisté zaznamenali několik dopravních nehod s účastí chodců. Mnozí chodci si stále neuvědomují, že za snížené viditelnosti jsou povinni užívat různé reflexní prvky, pokud se pohybují v místech, kde není osvětlení.
V podzimním a zimním období se ráno se rozednívá později a odpoledne se stmívá dříve. Jakýkoli reflexní prvek odráží světlo zpět ke zdroji a tím zvyšuje viditelnost za snížené viditelnosti i za tmy.

Na Klatovsku došlo minulou středu k tragické dopravní nehodě, kdy po srážce s projíždějícím vozidlem, na následky zranění zemřel chodec.

Podle platného Zákona číslo 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích:

„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích“.
Řidič je dále povinen mít na sobě oděvní doplňky s označením z retroreflexního materiálu, nachází-li se mimo vozidlo na pozemní komunikaci mimo obec v souvislosti s nouzovým stáním; to neplatí pro řidiče motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient