Sněmovna rozhodne o vydání poslance Ondráčka, který označil Horáčka za veksláka a estébáka

Obvodní ředitelství policie Prahy 2 poslalo na Sněmovní mandátový a imunitní výbor žádost o vydání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání.

Toto trestní stíhání vzniklo na základě trestního oznámení neúspěšného prezidentského kandidáta Michala Horáčka, o kterém Ondráček řekl, že je vekslák a bývalý spolupracovník STB. Podle Horáčka je to sprostá pomluva. „Policie ČR dnes požádala Sněmovnu o vydání p.Ondráčka k trestnímu stíhání. Předpokládám, že v souvislosti s mým trestním oznámením. Pan Ondráček, navzdory dokumentům, které jsem zveřejnil, mě označil za “spolupracovníka StB a vexláka”. Je vidět, že lež je pořád nepřijatelná. Díky,“ uvedl Michal Horáček na svém twitteru.

Zdeněk Ondráček svoje slova vyřkl už v prosinci loňského roku a poté je zopakoval v době, kdy Horáček veřejně kritizoval, když byl komunistický poslanec zvolen do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Horáčkovi se nelíbilo, že by v čele této komise měl být člověk, který před rokem 1989 byl členem pohotovostního pluku, který zasahoval proti demonstrantům. Ondráček po pár dnech ze své funkce odstoupil nejenom kvůli mediální masáži, ale především na základě demonstrací, které proti němu na náměstích probíhaly. I když Ondráček podal jiné vysvětlení.„Neodstupuji z této funkce na základě toho, že by tady bylo pár křiklounů na ulici, ale na základě toho, že jsem vyhodnotil bezpečnostní situaci svoji a své rodiny.“
Horáček už před prezidentskou kampaní uveřejnil spis, který na něj vedla StB. Oficiálně poskytl i negativní lustrační osvědčení.

Ondráček byl na policii předvolán už v květnu, ale poslanec KSČM odmítl vypovídat. I proto se nyní policie obrátila na mandátový a imunitní výbor.
Předseda výboru, shodou okolností také člen KSČM, Stanislav Grospič, je v tuto chvíli nemocný, takže není jisté, kdy se členové výboru sejdou. Až se tak stane, vydají stanovisko, které předají poslanecké sněmovně a až ta definitivně rozhodne o případném vydání Ondráčka policii.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.

Jak se rodí pamětní mince? Poodhalte tajemství ražby mincí

Mince provázejí lidstvo již více než dvě tisíciletí. Nástroje používané pro výrobu mincí se za tu dlouhou dobu sice výrazně proměnily, některé věci ale přetrvávají. Ať už jde o klasické oběživo či mince pamětní, stále se jedná o poměrně složitý proces, který v sobě snoubí uměleckou, řemeslnou i čistě technologickou stránku.